Bislimi: E çuditshme, letrat që na dërgoi Borrell kishin formulime të ndryshme

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka folur sonte për situatën e krijuar lidhur me zbatimin e reciprocitetit me Serbinë për…

​BE: Kurti dhe Vuçiq pranojnë ftesën e Borrellit për takimin më 18 gusht

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë pranuar ftesën e Bashkimit Evropian që më 18…

Borrell: Bllokadat e rrugëve të hiqen menjëherë, çështjet të adresohen përmes dialogut

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka mirëpritur vendimin e Qeverisë së Kosovës për shtyrjen e reciprocitetit ndaj targave dhe…

Borrell uron Begajn: Mandati juaj fillon në një moment historik për Shqipërinë

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell ka uruar Bajram Begajn pas betimit si president i ri i Shqipërisë. Ai në…

Borrell: Ballkani u lodh, BE të reformohet

Edhe pse e përshkroi zgjerimin si një nga instrumentet më të suksesshme të politikës së jashtme të BE-së dhe interesit…

Marrëveshja për energjinë, Borrell përgëzon Kurtin e Vuçiq

Shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell ka përgëzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq…

Borrell-Xhaçka: Nevojë urgjente e rrugëtimit të Shqipërisë në BE

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell u takua sot me ministren për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta…

Borrell preket me COVID-19

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka dalë pozitiv në testin për koronavirus. Lajmi është bërë i ditur nga vetë…

BE rrit përpjekjet për të zhvlerësuar propagandën e Putinit për sigurinë ushqimore

BE-ja po planifikon një ofensivë për të kundërshtuar narrativat ruse sipas të cilave “anksionet perëndimore janë bërë përgjegjëse për ndërprerjen…

Borrell: BE nuk do të lejojë që Ukraina të mbetet pa pajisje ushtarake

Kreu i diplomacisë së BE-së Josep Borrell deklaroi sot se blloku nuk do të lejojë që Ukraina të mbetet pa…