Kriza Rusi – Ukrainë, Borrell: Nëse negociatat dështojnë, jemi gati të përgjigjemi

Ministri i Jashtëm i BE-së, Josep Borrell, deklaroi sot BE-ja është kryesisht e përkushtuar ndaj një qasjeje diplomatike për zgjidhjen…

Borrel, Stoltenberg, Blinken dhe Rau diskutojnë për Ukrainën

Ministri i Jashtëm i BE-së Josep Borrell ka zhvilluar sot biseda telefonike me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg,…

Borrell: Ndarjet në Ballkanin Perëndimor më 2021 penguan rrugën e vendeve drejt BE-së

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell vlerësoi sot se në vitin 2021, rritja e përshkallëzimeve dhe retorika e ndarjeve në…

Borrell: BE duhet të merr pjesë në bisedimet për garancitë e sigurisë

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell deklaroi sot se BE-ja duhet të marrë pjesë në bisedimet për garancitë e sigurisë…

Hapet ekspozita për të dhunuarit gjatë luftës, Kurti ia kishe dhënë Vuçiqit por ai e kishe refuzuar (Foto)

Për vite me radhë kjo temë ka qenë tabu në shoqërinë tonë. Akoma në shumë raste vazhdon të jetë tabu.…

Borrell mirëpret sanksionet e SHBA ndaj grupit të Veselinoviqit

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimi Evropian, Josep Borrell mirëpriti lajmin se Zyra e Departamentit Amerikan të Thesarit për Kontrollin e…

​Kurti në Bruksel kërkon sërish liberalizimin e vizave

Kryeministri Albin Kurti, sërish ka kërkuar liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Pas takimit të katërt të Këshillit të…

Dialogu në udhëkryq, Kurti dhe Borrell përplasen për Asociacionin

Takimi i radhës të dialogut Kosovë-Serbi është vendosur në udhëkryq. Megjithëse, kryeministri Albin Kurti paralajmëroi një takim javën e ardhshme,…

Borrell nuk pret takim Kurti–Vuçiq këtë vit: S’ka gatishmëri nga asnjëra palë

Janë të vogla gjasat që një takim mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq të…

Borrell kërkon sërish zbatimin e tërësishëm të të gjitha marrëveshjeve mes Kosovës dhe Serbisë

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme, Josep Borrell, ka kërkuar sërish zbatimin e të gjitha marrëveshjeve…
error: