Gjermania kërkon hapa të menjëhershëm për vendosjen e qetësisë në veri

Ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë, Jorn Rohde, ka reaguar për gjendjen në veri të Kosovës, pas masës së reciprocitetit për…

Kurti takon ambasadorin gjerman, temë diskutimi bashkëpunimi ekonomik dhe tregtar

Bashkëpunimi ekonomik dhe tregtar mes Gjermanisë dhe Kosovës, ishin temë diskutimi në takimin që kryeministri Albin Kurti, zhvilloi me ambasadorin…

Ambasadori gjerman në Kosovë i reagon ish-gjykatësit të EULEX-it

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde  i ka reaguar ish-gjykatësit të EULEX-it, Malclom Simmons që raportoi të hënën para deputetëve…

Gjermania mbështet konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme

Ministrja Albulena Haxhiu, priti sot në takim Ambasadorin e Gjermanisë, Jorn Rohde dhe zëvendësshefin e misionit Joan-Axel Voss, me ç’rast…

1/3 e të punësuarve po largohen nga Kosova, më e preferuara Gjermania

Pandemia e shkaktuar nga virusi COVID-19 ka ndikuar në ekonominë e vendit, duke prekur shumë edhe sektorin privat. Krahas kësaj,…

Ambasadori gjerman mirëpret vendimin e LDK-së për votimin e presidentit

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn  Rohde ka përshëndetur vendimin e LDK-së për të qëndruar në seancë gjatë votimit të…

Gërvalla takon ambasadorin Rohde: Zotohemi për bashkëpunimin bilateral me Gjermaninë

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, të enjten zhvilloi një takim me…

Ambasadori gjerman: Paqëndrueshmëria e zgjatur politike duhet të marrë fund

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde ka thënë se paqëndrueshmëria e zgjatur politike duhet të marrë fund. Përmes një…

Ambasadori gjerman takon Kurtin, e uron për fitoren

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka takuar kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin, të cilin e ka uruar…

Osmani takon ambasadorin Rohde, falënderon Gjermaninë për mbështetjen e vazhdueshme

U.d. Presidentja Vjosa Osmani-Sadriu priti në takim Ambasadorin Gjerman, Jorn Rohde. Në takim, ambasadori Rohde e uroi Osmanin për përvjetorin…