Presidentja Osmani: Abe, luajti rol të rëndësishëm në thellimin e lidhjeve Kosovë-Japoni

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani është shprehur e pikëlluar me vdekjen tragjike të ish kryeministrit japonez, Shinzo Abe. Osmani në…

Vdes ish-kryeministri japonez Shinzo Abe

Shinzo Abe konfirmohet i vdekur pasi u qëllua me armë sot. Ai nuk u ka mbijetuar plagëve. Transmetuesi publik NHK…

Konjufca takoi ambasadorin japonez, Akira Mizutani

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka takuar të martën në Prishtinë ambasadorin japonez, Akira Mizutani. Kryetari Konjufca dhe…

Zelensky do t’i adresohet G7-ës, pritet të kërkojë më shumë armë të rënda

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, pritet të bëjë thirrje për më shumë armë të rënda, kur t’i adresohet grupit të shtatë…

Të dhëna personale të 460 mijë personave humbasin nga një USB!

Një USB me të dhëna personale të 460 mijë personave, përfshirë numrat e llogarive bankare, ka humbur në Japoni. Punonjësi…

Japonia me plane të reja për t’i ikur varësisë së furnizimit me gazin rus

Kryeministri japonez Fumio Kishida njoftoi sot se vendi i tij do të nisë reaktorët bërthamorë për të ndihmuar në uljen…

Japonia kërkon hetime për krimet e luftës në rajonin e Kievit

Japonia ka kërkuar që Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC) të hetojë vrasjen e civilëve në rajonin e Kievit nga Rusia si…

Rreth 2 milionë familje mbesin pa energji elektrike ​​pas tërmetit në Japoni

Pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 7.3 të shkallës Rihter që goditi sot brigjet e Japonisë veriore dhe zonën…

Tërmet i fuqishëm godet Japoninë

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.4 të shkallës Rihter ka goditur sot Japoninë. Epiqendra ishte në bregdetin lindor të…

“Guri vrasës” japonez ndahet në dysh

Legjenda thotë se Sessho-seki, ose guri vrasës, është ose ishte një shkëmb i madh i vendosur në rrëzë të maleve…