Ndryshimet klimatike, qershitë në Japoni lulëzojnë më herët

Lulëzimi i qershisë së famshme japoneze “secura”, kur mijëra pemë lulëzojnë me bollëk në prill, këtë vit “u ngut” më…

Japoni, alarm për cunami pas një tërmeti 7,2 ballë Rihter

 Një paralajmërim për cunami u aktivizua sot në Japoni pas një tërmeti nënujor me magnitudë 7,2 ballë të shkallës Rihter…

10 vite nga tsunami vrasës, Japonia nderon 18 mijë viktimat e saj

Japonia shënoi të enjten 10-vjetorin e tërmetit dhe cunamit masiv me një minutë heshtjeje. Tërmeti prej 9.0 shkallësh të Rihteri,…

Japoni, stuhitë e dëborës mbyllin shkolla, bllokojnë shtëpi dhe transportin

​Stuhitë e dëborës, që kanë goditur Japoninë Veriore dhe rajonet bregdetare sot, kanë bllokuar shtëpi të tëra dhe kanë sjellë…

Japonia miraton vaksinën Pfizer/Biontech

Shërbimi shëndetësor në qeverinë japoneze miratoi vaksinat e përdorura sot nga kompania Pfizer/Biontech, njoftoi televizioni kombëtar HNK, vaksina e të…

Japoni: Më shumë se 1.000 kompani falimentojnë për shkak të koronavirusit

Në Japoni, për shkak të pasojave të krizës së shkaktuar nga pandemia e virusit koronar, më shumë se një mijë…

Stuhi bore në Japoni: 134 automjete përplasen në një aksident zinxhiror në autostradë

Të paktën 134 automjete u përfshinë në një përplasje zinxhirore në Japoni të martën kur një stuhi bore goditi një…

Zbulohet një variant i ri i COVID-19 në Japoni

​Ministria japoneze e Shëndetësisë njoftoi sot se në Tokio kanë mbërritur 4 persona nga Brazili të infektuar me një variant…

Japonia mbyll kufijtë për të huajt

​Japonia nuk do të lejojë hyrjen e të huajve në territorin e saj duke filluar nga e hëna, për të…

Japoni regjistrohen 5 raste me mutacionin e ri të Covid-19

Pesë raste të variantit të ri të koronavirusit që po përhapet me shpejtësi në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar janë…