Japonia planifikon vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme gjatë Lojërave Olimpike

Qeveria e Japonisë planifikon të vendosë një gjendje të jashtëzakonshme në Tokio gjatë Lojërave Olimpike, në mënyrë që të parandalojë…

Si arritën japonezët ta zgjedhin vdekjen misterioze 3000-vjeçare?

Shkencëtarët kanë zgjidhur misterin e vdekjes së dhunshme të një njeriu parahistorik 3000 vjet më parë në tokën e Japonisë…

Japonia ndihmon SHSKUK me pajisje mjekësore

Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës ka pranuar sot pjesën e dytë të pajisjeve mjekësore nga Qeveria e Japonisë, donacion…

Japonia pasaportë vaksinale duke nisur nga korriku

​Japonia njoftoi sot se do të vendoste në dispozicion të udhëtarëve japonezë një pasaportë vaksinale duke nisur nga muaji i…

Japonia kap anijen ruse

Një gjykatë në Japoni ka konfiskuar anijen ruse “Amur”, e cila u përplas me një anije japoneze peshkimi më 26…

Rreth 60 përqind e japonezëve mendojnë se Lojërat Olimpike duhet të anulohen

Një anketë e zhvilluar në Japoni zbuloi se 59,7% e qytetarëve mendojnë se Lojëra Olimpike dhe Paraolimpike të Tokios duhet…

Japonia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

​Japonia vendosi sot të zgjasë gjendjen aktuale të jashtëzakonshme në tre prefektura të tjera, ndërsa rastet e infektimit po shtohen…

Japoni: Peticion online për të anuluar Lojërat Olimpike

Një peticion në internet që kërkon anulimin e Lojërave Olimpike në Tokio është nënshkruar nga dhjetëra-mijëra njerëz që kur u…

Japonia dyshon se ushtria kineze qëndron prapa sulmeve kibernetike

Policia e Tokios po heton sulmet kibernetike në rreth 200 kompani japoneze dhe organizata kërkimore, duke përfshirë agjencinë hapësinore të…

Japoni, gjendje e jashtëzakonshme përballë përkeqësimit të pandemisë së COVID-19

​Departamenti i Osakas në perëndim të Japonisë po përgatitet t’i kërkojë qeverisë japoneze vendosjen e një gjendjeje tjetër të jashtëzakonshme…