Kosova dhe Izraeli vendosin marrëdhënie diplomatike

Kosova dhe Izraeli janë pajtuar që të normalizojnë raportet dhe të vendosin marrëdhënie diplomatike. Kështu citohet të ketë thënë presidenti…

Erdan: Refuzimi i OKB-së për embargon e armëve ndaj Iranit, një turp

 Izraeli e cilësoi sot si një turp refuzimin e propozimit të SHBA-së nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së për të…

EBA: Marrëveshja me Izraelin një hap i guximshëm drejt zgjidhjes me dy shtete

​Emiratet e Bashkuara Arabe siguruan sot se marrëveshja për të normalizuar marrëdhëniet me Izraelin është një hap i guximshëm që…

Trump: Marrëveshja Izrael-EBA një përparim i jashtëzakonshëm

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruan sot nën kujdesin e SHBA-së një marrëveshje paqeje historike, u shpreh presidenti amerikan…

EBA dhe Izraeli arrijnë marrëveshjen për lidhje diplomatike

​Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraeli ranë dakord sot të krijojnë lidhje të plota diplomatike, sipas një deklarate të lëshuar…

Hezbollahu kërcënon të shkatërrojë Izraelin me një shpërthim të ngjashëm me atë në Bejrut

Udhëheqësi i organizatës ekstremiste libaneze Hezbollah, Hassan Nasrallah, ka kërcënuar se do të shkatërrojë Izraelin me një shpërthim të madh…

Tension mes dy shteteve, Izraeli mohon të ketë lidhje me shpërthimin në portin e Bejrutit

​Izraeli mohon çdo përfshirje në shpërthimin e portit të Bejrutit që ndodhi diret pas rritjes së tensioneve midis Libanit dhe…

Izraeli konfirmon shtyrjen e planit për aneksimin e Bregut Perëndimor

Ministri izraelit Ofir Akunis, i afërt me kryeministrit Benjamin Netanyahu, konfirmoi se procesi i aneksimit të pjesëve të Bregut Perëndimor…

Bachelle: Plani i Izraelit për të aneksuar  Bregun Perëndimor do të jetë katastrofik për rajonin

Komisionarja e Lartë e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut Michelle Bachelet tha sot se plani i Izraelit…

Izraeli shpik maskën që vret Covid-19

Shkencëtarët në Izrael thonë se kanë shpikur një maskë të ripërdorshme që mund të vrasë koronavirusin me nxehtësi, duke marrë…