Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Vula 7.000-vjeçe në Izrael mund të ishte përdorur për nënshkrimin e dërgesave

Një vulë balte gati 7.000-vjeçare, e zbuluar në Izrael, mund të jetë përdorur për shumë arsye, përfshirë nënshkrimin për dërgesat,…

Arkeologët në Izrael kanë zbuluar një vezë të paprekur 1000-vjeçare

Arkeologët izraelitë gjatë gërmimeve në qytetin e Yavne gjetën një vezë pule të paprekur rreth 1.000 vjeçare, e cila konsiderohet…

Opozitarët arrijnë marrëveshjen historike në Izrael

Kundërshtarët e kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, kanë njoftuar se kanë arritur marrëveshje për formimin e një koalicioni të ri qeveritar,…

Biden: Nuk ka asnjë ndryshim në angazhimin tim për sigurinë e Izraelit

​Zgjidhja me dy shtete është e vetmja përgjigje për konfliktin izraelito-palestinez, theksoi presidenti amerikan, Joe Biden, duke hedhur poshtë çdo…

Izraeli bie dakord për armëpushim me Hamasin

​Kabineti i sigurisë i Izraelit bie dakord për një marrëveshje armëpushimi për t’i dhënë fund konfliktit 11-ditor me militantët e…

Liderët e BE-së pohojnë mbështetjen për sigurinë e Izraelit

​Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen shprehu sot shqetësimin e saj të madh për përshkallëzimin e dhunës në…

Tragjedi në Izrael gjatë një kremtimi fetar, 44 viktima e dhjetëra të plagosur

Të paktën 44 njerëz kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur gjatë kremtimit të javës së Pashkës Ortodokse…

Presidenti i Izraelit javën e ardhshme nis bisedimet për formimin e qeverisë

Presidenti izraelit Reuven Rivlin njoftoi sot se javën e ardhshme, të hënën, do të fillojë konsultimet për formimin e qeverisë…

Hapet edhe zyrtarisht Ambasada e Kosovës në Izrael

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ka njoftuar se bazuar në Marrëveshjen e Uashingtonit të 4 shtatorit 2020, ku…

Hoti: Kosova mirëpret vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Izraelin

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti ka thënë se si rezultat i marrëveshjes së Uashingtonit, nesër do të nënshkruajnë marrëveshjen për…
error: