Itali, prodhimi industrial ra me 1% në tetor

Prodhimi industrial italian ra për të dytin muaj radhazi në tetor, duke rënë me 1% në raport me shtatorin, sipas…

Tri gra, mes tyre edhe shoqja e kryeministres, u vranë nga të shtënat në Itali

Tri gra, duke përfshirë një mike të kryeministres italiane Giorgia Meloni, u vranë të dielën nga një burrë që hapi…

Alberto Gilardino emërohet trajner i skuadrës së njohur italiane

Genoa ka shkarkuar trajnerin Alexander Blessin dhe ka emëruar përkohësisht trajnerin e Primaveras, Alberto Gilardino në krye të skuadrës. Ekipi…

Itali: Popullsia bie nën 59 milionë

Popullsia e Italisë ka rënë nën 59 milionë dhe vendi po plaket shumë më shpejt se vendet e tjera anëtare…

Italia: Evropa duhet të kufizojë ndikimin rus në Ballkan

Evropa duhet të rrisë prezencën e saj në Ballkanin Perëndimor për të kufizuar ndikimin e Rusisë, ka thënë ministri i…

Numri i të vdekurve nga rrëshqitja e dheut në Itali është rritur në 7

Numri i të vdekurve nga rrëshqitja masive e dheut që goditi ishullin jugor të Italisë, Ischia, u rrit në shtatë…

Rrëshqitjet e dheut, shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Ischia

Italia shpall gjendjen e jashtëzakonshme për fatkeqësi natyrore në Ishullin e Ischia. Gjendet çifti me të porsalindurin, 1 humbi jetën,…

13 të zhdukur pas rrëshqitjes së dheut nga shirat në Itali

Trembëdhjetë persona u zhdukën mëngjesin e së shtunës, pas rrëshqitjes së dheut të shkaktuar nga shiu i madh në ishullin…

Italia: Koha për dialog dhe normalizim të plotë mes Kosovës dhe Serbisë

Ministri italian i Punëve të Jashtme, Antonio Tajani, kërkoi të enjten nga Kosova dhe Serbia normalizim të plotë të marrëdhënieve,…

Tajani: Italia në dispozicion të Kosovës dhe Serbisë për gjetjen e zgjidhjes

Zëvendëskryeministri i Italisë, Antonio Tajani ka thënë se vizita e tij në Kosovë përcjell mesazhin që Italia përkrah Kosovën dhe…