Osmani uron Kadarenë për datëlindje: Kosova i përulet për peshën e fjalës së tij

Sot ka datëlindjen shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare, për çka urime ka marrë nga presidentja e vendit, Vjosa Osmani.…

Përvjetori i lindjes së Ismail Kadare

Më 28 janar të vitit 1936, 86 vjet më parë, u lind poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare.…

Kadare viziton Gjirokastrën: Është bërë si Parisi

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare dhe bashkëshortja e tij, shkrimtarja Helena vizituan këtë fundjavë qytetin e gurtë të Gjirokastrës. Të…

Kadare nderohet me titullin “Nderi i bashkisë Fier”

Shkrimtari i madh Ismail Kadare është vlerësuar sot me titullin “Nderi i Bashkisë Fier” për kontributin e jashtëzakonshëm në letërsinë…

​Dumoshi: Ismail Kadare, krenaria dhe simboli i artit letrar shqiptar në botë

Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi, i uroi ditëlindjen shkrimtarit Ismail Kadare që sot feston 85-vjetorin e lindjes. Dumoshi shkruan se,…

Ismail Kadare sot mbush 85 vjet

Më 28 janar të vitit 1936, 85 vjet më parë, u lind poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare.…

Legjenda e dramatizuar e Kadaresë emocionon deri në ngazëllim publikun gjilanas

Nata e katërt, e parafundit e Festivalit të Dramës Shqipe “Talia e Flakës” solli para artdashësve gjilanas shfaqjen “Kush e…

Meta: Kadare, simbol i vokacionit tonë perëndimor

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka kujtuar datëlindjen e emrit të madh të letrave shqipe, Ismail Kadare i cili feston…

​Ismail Kadare sot mbush 84-vjeç

Më 28 janar të vitit 1936, 84 vite më parë, lindi poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Kadare…
error: