Rusia planifikon stërvitje të përbashkëta detare me Iranin dhe Kinën

Rusia ka në plan të mbajë stërvitje të përbashkëta detare me Iranin dhe Kinën në Oqeanin Indian më vonë këtë…

Irani: S’ka ndryshim të programit bërthamor derisa SHBA të heqë sanksionet

Teherani nuk do të pranojë kërkesat e SHBA-së që të ndryshojë një përshpejtim të programit të tij bërthamor përpara se…

Lideri Suprem i Iranit me postim kërcënues ndaj Trumpit

Në llogarinë e Udhëheqësit Suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, është bërë një postim që duket se është një lloj…

​Gjykata e Lartë e Iranit konfirmon dënimin me vdekje të gazetarit

Gjykata e Lartë e Iranit ka konfirmuar dënimin me vdekje të dhënë për gazetarin disident Ruholah Zam, i cili u…

Irani shpall mobilizim të përgjithshëm për shkak të COVID-19

Presidenti iranian Hassan Rouhani shpalli sot një mobilizim të përgjithshëm të kombit dhe qeverisë për t’u marrë me valën e…

SHBA vendos sanksione të reja ndaj Iranit

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione të reja ndaj Iranit, të cilat synojnë kryesisht sektorin e naftës në vend, përfshirë…

“Linja e kuqe”: Irani vendos trupa ushtarake përgjatë kufijve të tij – video

Garda Revolucionare Iraniane njoftoi se së shpejti do të vendosë njësi nga forcat e saj tokësore në kufijtë me zonat…

FBI akuzon Iranin dhe Rusinë për ndërhyrje në zgjedhjet e SHBA-së

Irani dhe Rusia kanë mbledhur të dhëna nga votuesit amerikanë në mënyrë që të ndikojnë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale…

​Irani ekzekuton me varje kampionin e mundjes

Irani ka ekzekutuar një mundës të akuzuar për vrasje, raportojnë mediat shtetërore, duke sfiduar thirrjet ndërkombëtare që ai të kursehet…

Iran, 117 të vdekur nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit

Në Iran, 117 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të kaluara si rezultat i koronavirusit. Zëdhënësja e Ministrisë së…