SHBA: Është shumë herët për të vlerësuar ecurinë e negociatave me Iranin

Departamenti amerikan i Shtetit njoftoi sot se qëndrimi i Uashingtonit është shumë herët për të vlerësuar se sa përparim është…

Një tërmet i fuqishëm godet Iranin jugor

Një tërmet i fortë me fuqi 6.5 ballë të shkallës Rihter goditi provincën jugore iraniane Hormozgan, pranë qytetit port të…

Irani akuza të tjera SHBA: Dërgoi dronë në hapësirën tonë ajrore

Vijon të përkeqësohen më tej marrëdhëniet mes Iranit dhe SHBA, pasi Teherani zyrtar deklaroi se pikasi dy dronë amerikanë që…

Irani miraton vaksinën Johnson&Johnson

Autoritetet në Teheran miratuan përdorimin e vaksinës Johnson&Johnson kundër koronavirusit, të prodhuar nga gjiganti farmaceutik amerikan me të njëjtin emër.…

Irani u godit mbi 800 herë nga tërmetet për vetëm një muaj

Një total prej 847 tërmetesh janë regjistruar në Iran gjatë periudhës 21 maj – 21 qershor 2021, sipas Institutit të…

Baker Kalibaf: Irani s’do të dorëzojë kurrë foto të impianteve bërthamore

Kryetari i Parlamentit iranian Mohammad Baker Kalibaf deklaroi se Teherani zyrtar nuk do të dorëzojë kurrë foto nga impiantet bërthamore…

​ShBA: Kina, Rusia dhe Irani, ndër shkelësit më të mëdhenj të lirive fetare

Departamenti amerikan i Shtetit ka akuzuar Kinën për kryerje të “gjenocidit” kundër myslimanëve ujgurë dhe minoriteteve tjera fetare në raportin…

Takim diplomatësh të nivelit të lartë për të shpëtuar marrëveshjen bërthamore me Iranin

​Diplomatë të nivelit të lartë do të takohen në Vjenë në përpjekje për të shpëtuar marrëveshjen bërthamore me Iranin. Qëllimi…

Irani godet një anije mallrash izraelite në Detin Arabik

Një anije mallrash në pronësi të një kompanie izraelite u dëmtua nga një raketë iraniane në Detin Arabik, por ajo…

Irani për sulmet e SHBA-së: Po e inkurajoni vetë terrorizmin

Sulmet ajrore amerikane kundër milicive të mbështetura nga Irani në lindje të Sirisë, do të inkurajojnë terrorizmin në rajon deklaroi…