Pesë alpinistë të vdekur e katër të plagosur nga orteku në Iran

Një ortek në Iran ka lënë të vdekur pesë alpinistë dhe ka plagosur katër të tjerë. Agjencia shtetërore e lajmeve…

​Senatori amerikan paralajmëron Iranin: Nëse lufta përhapet, ajo do të vijë në oborrin e shtëpisë tuaj

Senatori amerikan Lindsey Graham paralajmëroi Iranin se “nëse kjo luftë përhapet, ajo do të vijë në oborrin e shtëpisë tuaj”.…

​Irani paralajmëroi Izraelin dhe SHBA-në

Ushtria e Izraelit ka akuzuar Hezbollahun se po kërkon një përshkallëzim ushtarak, duke kërcënuar se do të tërheqë Libanin në…

Gjermania i premtoi mbështetje të plotë Izraelit, Scholz dënoi Iranin

Kancelari gjerman Olaf Scholz sot në Bundestag siguroi mbështetjen e plotë të Izraelit pas sulmit të Hamasit dhe njoftoi ndalimin…

Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania kritikojnë Iranin për pasurimin e uraniumit

Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania kritikuan Iranin për shkeljen e zotimit të tij në lidhje me pasurimin e uraniumit.…

ShBA me sanksione për Rusinë dhe Iranin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë caktuar sanksione ndaj Rusisë dhe Iranit, gjegjësisht ndaj Shërbimit Federal rus, që njihet si…

SHBA sanksionon Rusinë dhe Iranin

Shtetet e Bashkuara njoftuan sot sanksione kundër Shërbimit Federal të Sigurisë të Federatës Ruse (FSB) dhe Gardës Revolucionare të Iranit,…