Irak: Rihapet Zona e Gjelbër në qendër të Bagdadit

Autoritetet irakiane rihapën sot Zonën e Gjelbër të fortifikuar në pjesën qendrore të Bagdadit, e cila ishte mbyllur disa herë…

400 ushtarë të vrarë në luftën Irak-Iran u varrosën në Iran

Sot mijëra iranianë morën pjesë në funeralet shtetërore të 400 ushtarëve të vrarë në luftën Irak-Iran që u zhvillua nga…

​19 vjet nga kapja e Sadam Husein-it

Më 13 dhjetor të vitit 2003, personi më i kërkuar në Irak u arrestua. Saddam Hussein-i u gjet nga forcat…

Irani sulmon kurdët në Irak, nëntë të vrarë

Nëntë persona u vranë në një sulm nga sistemet raketore dhe dronë ndaj militantëve në rajonin kurd në Irakun verior,…