​Ushtria ukrainase bombardon depon e armatimit rus

Ushtria e Ukrainës thotë se ka shkatërruar një depo municionesh ruse në qytetin jugor Nova Kakhovka, duke vrarë dhjetëra ushtarë,…

​Diplomatët francezë do të kthehen në Kiev

Franca do të kthejë ambasadën e saj në Ukrainë në kryeqytetin Kiev, ka njoftuar ajo. Ambasada u zhvendos në qytetin…

​Policia ruse ndërpreu në Moskë një koncert kundër luftës

Policia ruse ka bastisur një koncert në një qendër kulturore në Moskë, që po mbahej kundër luftës në Ukrainë. Ndonëse…

​The Times publikon fotografi nga terrori në Buça: Një peizazh tmerresh

Ndërsa përparimi rus në Kiev ngeci, filloi një fushatë terrori dhe hakmarrjeje kundër civilëve aty pranë në Buça, thonë të…

​Rusia i ankohet Turqisë: Dronët tuaj po përdoren nga Ukraina

Rusia është ankuar te zyrtarët turq se ushtria ukrainase po përdor dronët e prodhuar në Turqi. Duke folur në një…

​Finlanda dhe Suedia së shpejti mund të anëtarësohen në NATO

Finlanda dhe Suedia së shpejti mund t’i bashkohen NATO-s, lëvizje që ka të ngjarë të zemërojnë Moskën dhe që zyrtarët…

SHBA padit oligarkun rus të lidhur me financimin e separatistëve në Krime

Shtetet e Bashkuara kanë paditur oligarkun rus, Konstantin Malofeyev për shkelje të sanksioneve të SHBA-së. Miliarderi rus dhe themeluesi dhe…

Protestuesi i Moskës lidh duart si viktimat e Buçës

Një protestues në Moskë është fotografuar i shtrirë me fytyrë përtokë me duart e lidhura, në shenjë proteste, pasi trupat…

Rreth 165 fëmijë të vdekur në Ukrainë

Rreth 165 fëmijë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus. Kështu ka raportuar BBC duke cituar zyrën…

Klitschko: Çdo euro që shkëmbeni me Rusinë janë me gjakun e ukrainasve

Kryetari i Kievit, Vitali Klitschko, u ka kërkuar politikanëve evropianë që të ndërpresin të gjitha lidhjet tregtare me Moskën, duke…