​Ekonomia ruse tkurret ndjeshëm në tremujorin e dytë

Ekonomia ruse është tkurrur në mënyrë të ndjeshme në tremujorin e dytë të këtij viti për shkak të sanksioneve perëndimore,…

​Ben Wallace: Pushtimi i Ukrainës ka dështuar, rusët po pësojnë humbje të mëdha

Sekretari britanik i Mbrojtjes ka thënë se Vladimir Putin tani nuk ka gjasa të ketë sukses në pushtimin e Ukrainës.…

​Ekspertët perëndimorë të shqetësuar nga tensionet në veri të Kosovës dhe roli i Rusisë në rajon

Pezullimi i përkohshëm për një periudhë 30 ditore nga Qeveria e Kosovës i masës së reciprocitetit me Serbinë mund të…

Gazetarja serbe në Kosovë: Kremlini po e ndez një luftë tjetër në Ballkan për të larguar vëmendjen nga Ukraina

Kremlini duke përdorur disa nga radikalët serbë, kërkon të ndez një luftë tjetër në Ballkan me qëllim të largimit të…

​Ish-deputeti i partisë së Vuçiqit pranon se është takuar me kreun e qendrës ruso-serbe “Orlovi”, Aleksandar Lesov

Ish-deputeti i Partisë Progresive Serbe (SNS), Millosh Bangjur pranon se është takuar me kreun e Qendrës ultranacionaliste serbo-ruse “Orlovi”, Aleksandar…

Polonia sërish kërkon sanksione më të ashpra ndaj Rusisë

Polonia i ka bërë thirrje sërish BE-së të vendosë sanksione më të ashpra ndaj Rusisë mbi gazin, naftën, bankat, shërbimet,…

Zelensky shkarkon shefin e Inteligjencës së Ukrainës dhe prokuroren e Përgjithshme

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paraqiti një rezolutë në parlamentin e vendit për të shkarkuar kreun e Agjencisë së Inteligjencës së…

​Analisti serb thotë se Rusia në fakt e ka njohur Kosovën

Kërkesa për njohjen e rajoneve ukrainase të okupuara nga seperatistët rusë Donetsk dhe Lugansk dhe konsiderimi i Kosovës si shtet…

Lego tërhiqet nga Rusia

Gjiganti danez i prodhimit të lodrave, Lego, ka thënë se do të ndalojë së vepruari në Rusi për një kohë…

​MPJD e Kosovës dhe MPJ e Malit të Zi mbajnë konsultime politike

Ministritë e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi mbajtën konsultimet politike, bëhet e…