Migrimi dhe mungesa e besimit në institucione, telashet e shqiptarëve në Luginë dhe të serbëve në veri

Mungesa e zhvillimi ekonomik, papunësia  dhe migrimi i qytetarëve janë ndër sfidat e njëjta me të cilat ballafaqohen si komuniteti…

​Kurti në Prekaz: Sot ndërtojmë institucione pa harruar kujt ia kemi borxh lirinë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me udhëheqësit e tjerë shtetërorë bëri sot homazhe në Kompleksin Memorial “Adem…

Edhe në Ferizaj u festua por qytetarët u shprehën të shqetësuar me ikjen e të rinjve

Edhe në Komunën e Ferizaj, në 15 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, atmosfera vazhdon të jetë festive. Mirëpo qytetarët shprehen…

Kosova shënon progres në fushën e ndërmjetësimit

Qendra për Zgjidhjen Alternative të Kontesteve-Qendra për Ndërmjetësim Mitrovicë (ADRC-MCM) ka publikuar të premten hulumtimin “Reforma e kornizës ligjore, praktika…

Arrestohet në Fushë Kosovë një person i cili kërkohej nga Maqedonia e Veriut

Bashkëpunimi i qytetarëve me Policinë e Kosovës, ka mundësuar që sot rreth orës  19:30, policia në Fushë Kosovë, të arrestohet…

110 vjetori i Policisë së Shtetit shqiptar, Çuçi: Ndër institucionet më të besuara në vend

Në 110 vjetorin e Policisë së Shtetit, Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka falenderuar të gjithë policët për kontributin e…

LDK dënon ashpër plagosjen e dy të rinjve në Shtërpcë

Përmes një deklarate publike, Lidhja Demokratike e Kosovës e dënon ashpër plagosjen e dy të rinjve në Shtërpcë. Mes tjerash…

Osmani: Institucionet e Republikës së Kosovës janë të përkushtuara dhe të angazhuara për paqe dhe siguri

Sipas njoftimit nga Presidenca, në takim me Lordin Peach, Osmani ka theksuar se institucionet e Republikës së Kosovës janë të…

Osmani: Heqja e barrikadave, çështje orësh – nëse nuk hiqen do të veprojnë institucionet e Kosovës

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka thënë se është çështje orësh heqja e barrikadave në veri të vendit. Ajo tha…

Institucionet e sigurisë: Kërcënimi me bombë në Aeroport, erdhi nga Serbia, i maskuar me gjuhë arabe

Emaili që ka ardhur sot në Aeroportin e Prishtinës, se ka një bombë, ka ardhur në gjuhen arabe. Është shkruar…