​Meta takon nipin e Ismail Qemalit: Kënaqësi të dëgjoja për lidhjen e ngushtë me vendlindjen

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta priti sot në një takim, Nedim Aleksandër Vlorën, nipin e Atit të Pavarësisë së Shqipërisë…

​Meta: Përshëndes përkushtimin e Scholz për të rifilluar Procesin e Berlinit

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta përshëndeti sot përkushtimin e kancelarit të Gjermanisë, Olaf Scholz, të shprehur sot edhe ndaj kryeministrit,…

Meta në Sofje: BE të merr vendim për liberalizimin e vizave për Kosovën

Presidenti Ilir Meta gjatë një takimi sot në Sofje me homologun e tij bullgar Rumen Radev ka shprehur mirënjohjen e…

​Abdixhiku pritet edhe nga presidenti Meta

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka pritur në takim kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku. Ky i fundit…

Rritja e çmimeve, Meta: Qeveria të ndërhyjë urgjentisht

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta kritikoi qeverinë për faktin se nuk ka ndërhyrë për uljen e çmimit të karburanteve dhe…

Meta thirrje Kuvendit të miratojë projekt-rezolutën për mbështetjen e Ukrainës

Presidenti Ilir Meta i bëri sot thirrje Kuvendit të Shqipërisë që të miratojë projekt-rezolutën për mbështetjen e Ukrainës. Ai gjithashtu…

Shqipëria dënon njohjen e pavarësisë nga Rusia të rajoneve lindore të Ukrainës

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta dhe ministrja e jashtme, Olta Xhaçka kanë dënuar njohjen nga Rusia të pavarësisë së rajoneve…

Shqipëria vlerëson veprën e gazetarit Sadiku, jep dekoratë për të

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka dekoruar me titullin më të lartë “Naim Frashëri” gazetarin shqiptar Bedri Sadiku. Mbrëmjen e…

Meta: Nuk kam shkelur asnjë ligj apo nen të Kushtetutës

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta e cilësoi sot kërkesën për shkarkimin e tij në Gjykatën Kushtetuese, si një proces politik,…

Dëshmorët e UÇK-së dekorohen me medaljen “Nderi i Kombit”

Në përvjetorin e 14-të të Pavarësisë së Kosovës, presidenti Ilir Meta vlerësoi sot me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit”…