Gratë dhe shkenca: Gabriella Greison homazh për Margherita Hack në Prishtinë

Me rastin e edicionit të pestë të “Ditës së hulumtimit italian në botë”, promovuar nga Ministria e Punëve të Jashtme…

​Masat e reja, asnjë kufizim për të hyrë në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar se nuk ka asnjë lloj kufizimi për të hyrë në Republikën e Kosovës. Në masat…

Gjashtë vjet nga hyrja në fuqi e MSA-së ndërmjet BE-së dhe Kosovës

Sot mbushen gjashtë vjet nga hyrja në fuqi e Marrëveshjes për Stabilizim Asociim ndërmjet  Bashkimit Evropian dhe Republikës së Kosovës.…

Nga sot hyrja në Kosovë u lejohet vetëm personave që janë të vaksinuar me dy doza antiCOVID-19

Prej sot, secili qytetar që hynë në Kosovë duhet të posedojë certifikatën e vaksinimit me dy doza të vaksinës antiCOVID-19.…

Radhë kilometrike në pika kufitare, qytetarët presin deri në 4 orë për të hyrë në Kosovë

Bashkatdhetarë të shumtë edhe për këto festa të fundvitit kanë marrë rrugën për në vendlindje. Por diaspora kosovare për të…

Historia si hyri ShBA në Luftën e Dytë Botërore

Më 7 dhjetor 1941, ndodh një sulm i papritur ushtarak ajror nga marina perandorake japoneze kundër bazës detare amerikane në…

​Kurti për ndalimin e boksierëve që të hynë në Serbi: Këtë çështje do ta adresojmë në Bruksel

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti është deklaruar lidhur me ndalimin e ekipes së Kosovës që të marrë pjesë në Kampionatin…

Nga sot hyrja në lokale vetëm me dëshmi të vaksinimit apo testit negativ

Nga dita e hënë (sot), sektorit të gastronomisë në Kosovë do t’i lejohet shfrytëzimi i hapësirave të brendshme, por me…

​Petkoviqit i ndalohet hyrja në Kosovë

Shefi i të ashtuquajturës Zyra Serbe për Kosovën, Petar Petkoviq i është ndaluar hyrja në Kosovë. Petkoviq ishte paraparë që…

​Banorët e Shipashnicës bllokojnë hyrjen e shkollës, policia përdor sprej

Banorët e fshatit Shipashnicë e Poshtme e Komunës së Kamenicës kanë bllokuar këtë të diele hyrjen e shkollës, kjo me…