Hungaria do të paguante një çmim të lartë nëse BE-ja vendos sanksione ndaj energjisë bërthamore

Sekretari i Shtetit hungarez Csaba Domotor tha sot se vende si Hungaria, të cilat mbështeten shumë në energjinë bërthamore, do…

​Hungaria do të votojë kundër aplikimit të Kosovës për anëtarësim në BE

Hungaria rinovon mbështetjen për Serbinë, një strategji e saj kjo, për të penguar aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin…

Hungaria bllokon ndihmën e BE-së për Ukrainën

Sot, në takimin e ministrave të financave të vendeve anëtare të BE-së, Hungaria bllokoi ndihmën financiare makroekonomike për Ukrainën në…

Hungaria nuk e mbështeti propozimin e KE-së për ndihmë të re për Ukrainën

Sot, Hungaria nuk e mbështeti propozimin e Komisionit Evropian për një paketë të re ndihme për Ukrainën prej 18 miliardë…

Hungaria e Gjeorgjia nënshkruajnë marrëveshje për partneritet në energji

Zgjidhja afatgjatë për krizën e vazhdueshme energjetike është që Evropa të blejë sa më shumë energji nga sa më shumë…

Austria e Hungaria duan paqe të shpejtë mes Ukrainës e Rusisë

Austria mbështet qartë sanksionet e BE-së kundër Rusisë, të cilat po japin rezultate, dhe shkaku i rritjes së çmimeve të…

​Në pritje të nënshkrimeve të Turqisë dhe Hungarisë për zgjerimin e NATO-s

Finlanda dhe Suedia janë duke iu afruar anëtarësimit në NATO, pasi 28 prej 30 vendeve anëtare tani kanë ratifikuar protokollet…

Ministri Murati udhëheq Takimin e Konstituencës në Bankën Botërore

Në kuadër të Takimeve Vjetore të Grupit të Bankës Botërore që po mbahen gjatë kësaj jave në Uashington, Ministri Hekuran…

Hungaria miratoi grupin e parë të ligjeve kundër korrupsionit

Parlamenti hungarez miratoi sot të parin në një sërë ligjesh kundër korrupsionit në përpjekje për të shmangur pezullimin e fondeve…

Hungaria befason Gjermaninë, Anglia mposhtet nga Italia

Kanë përfunduar të gjitha ndeshjet e programit të sotëm të Ligës së Kombeve, ku kemi disa rezultate tejet interesante. Pas…