​Thellohet bashkëpunimi Kosovë-Izrael, Gërvalla nderon edhe viktimat e Holokaustit

Gjatë ditës së dytë të vizitës në Izrael, ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla është pritur nga homologu i…

Deputetët kujtojnë viktimat e Holokaustit me një minutë heshtjeje

Deputetët e Kuvendit të Kosovës e kanë filluar seancën me një minutë heshtje në nderim të viktimave të Holokaustit. Shefja…

​Osmani: Holokausti, kurrë më

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se përkujtimi i Holokaustit është obligim njerëzor i secilit, jo vetëm për t`i nderuar viktimat,…

78-vjetori i holokaustit të hebrenjve të Maqedonisë Veriore

Sot shënohet 78-vjetori i deportimit dhe holokaustit të 7.144 hebrenjve të Maqedonisë Veriore në kampin e përqendrimit, Treblinka. Natën midis…

Haradinaj: Marrëveshjet nuk dëmtojnë Kosovën, shenjë pozitive për rifillimin e dialogut

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj ka thënë se dy marrëveshjet e fundit mes Kosovës dhe Serbinë për linjën ajrore dhe…

​Të mbijetuarit e Aushvicit vendosin kurora me lule përpara “Murit të vdekjes”

Disa dhjetëra ish-të burgosur të kampit dhe presidenti polak, Andrzej Duda vunë kurora me lule përpara “Murit të vdekjes”, në…

​Thaçi: Serbia ende i mohon krimet që shkaktuan holokaustin ballkanik

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka shfrytëzuar Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit për të thënë se Serbia ende i mohon krimet…

​Kurti: Holokausti duhet kujtuar përjetë në të gjithë botën

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, përkujtoi sot dhimbjen dhe tmerrin siç e quajti ai, të hebrenjve gjatë holokaustit me…

​Dita Ndërkombëtare e Holokaustit

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit, ku përkujtohen miliona viktima të gjenocidit të Gjermanisë naziste gjatë Luftës së…

Thaçi merr pjesë në shënimin e Ditës Përkujtimore të Holokaustit

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë nesër në shënimin e Ditës Përkujtimore të Holokaustit në…