Xhubleta shqiptare merret në mbrojtje nga UNESCO

Xhubleta shqiptare, aseti i rëndësishëm kulturor me vlera historike, është marrë nën mbrojtjen e UNESCO-s. Dosja e dijebërjes artizanale të…

Historike! KosovaPress anëtarësohet në Aleancën Evropiane të Agjencive të Lajmeve

Agjencia e lajmeve KosovaPress zyrtarisht është pranuar si anëtare me të drejta të plota në Aleancën Evropiane të Agjencive të…

Shkupi-Ballkani, sot zhvillohet përballja e parë e dy skuadrave shqiptare

Finalet e play off-it kanë vendosur përballë njëra-tjetrës dy skuadrat shqiptare, Shkupin dhe Ballkanin. Kampioni i Kosovës dhe ai i…

Salzburgu fik dritat në pikat historike të qytetit për shkak të kursimeve

Qyteti austriak Salzburg, në mes të sezonit turistik, ka fikur dritat në atraksionet e tij kryesore një orë më herët,…

Kurti uron Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka uruar Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin…