“Hidrodrini” nuk ka laborator të akredituar për analiza të cilësisë së ujit

Kompania rajonale e ujësjellësit “Hidrodrini” nuk posedon laborator të akredituar për të kontrolluar cilësinë e ujit të pijes, ndërsa trajtimi…

Ramosaj: 12 fshatra të Deçanit pa ujë, duam kompani komunale

Helmimi me ujë të pijes i qindra banorëve të komunës së Deçanit e ka shtyrë kryetarin e kësaj komune, Bashkim…

​Rizvanolli për situatën në Deçan: Nëse ka pasur lëshime do të ketë masa meritore

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli deklaroi se nëse vërtetohen dyshimet për ndonjë lëshim në hallkat e zinxhirit institucionalë në lidhje…

Aliu: Sistemi i ujësjellësit “Hidrodrini” nuk është i mbrojtur

Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu ka thënë se sistemi i ujësjellësit KRU “Hidrodrini”, në Deçan, nuk…

Tahiri thotë se situata në Deçan është injoruar nga kryeministri Kurti

Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, tha se rasti i helmimit të qytetarëve të…

MSh dërgon kontingjentin e dytë të barnave në Deçan

Ministria e Shëndetësisë njofton se nga Barnatorja Qendrore e ShSKUK-së dërgoi sonte kontingjentin e dytë të barnave në Qendrën Kryesore…

Banorët dyshojnë se dy serbë helmuan ujin në Deçan (Foto)

Për dy të rinj serbë të cilët muajin e kaluar kishin vizituar një restorant në Hulaj të Deçanit, policia ishte…

Mbi 250 banorë të Deçanit kërkuan ndihmë gjatë 24 orëve të fundit

Numri i pacientëve që po kërkojnë ndihmë në QKMF-në e Deçanit si shkak i helmimeve, ka shënuar rënie. Në 24…

Pusetat e pasiguruara, “dy serbët e dyshimtë” vizituan Deçanin para helmimit

Pushimore të ujit në komunën e Deçanit, kompania e ujësjellësit “Hidrodrini” i ka 18. Njëra nga to të martën paradite,…

Haradinaj: Numri i qytetarëve me simptoma helmimi nuk është në rritje, situata është nën kontroll

Gjendja pas helmimit në Decan është nën kontroll. Kështu së paku ka bërë të ditur kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj,…