​Abazi për politikën e jashtme: Prej idesë së ndarjes së Kosovës jemi kthyer në pozicion kredibil

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, ka deklaruar se Qeveria Kurti është duke rindërtuar politikën e jashtme, e cila sipas…

Kosova dhe Shqipëria diskutojnë për mundësinë e bashkërendimit dhe bashkëveprimit

Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë ka pritur në takim delegacionin nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme…

​Gërvalla paralajmëron hapa konkret për anëtarësim në NATO, optimiste për Këshill të Evropës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është shprehur optimiste për anëtarësim të Kosovës në Këshillin e Evropës. …

Abazi për sulmin rus në Ukrainë: Do të ketë pasoja të papara për njerëzimin nëse përdoret arsenali i të dyja vendeve

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi ka reaguar pas ofensivës ushtarake të Rusisë në…

Kërkohet të mblidhet Këshilli i Sigurisë së Kosovës për situatën në Ukrainë

Kriza në Ukrainë është bërë pjesë e Kuvendit të Kosovës. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, ka kërkuar mbledhjen e…

Abazi e mbështet Halitin, kundërshton Pacollin

Kundërshtime ka pasur sot në mes bashkëpartiakëve, Haki Abazi e Fitore Pacolli në Komisionin për Punë të Jashtme. Derisa Fitore…

Ambasadori britanik: Marrëdhëniet me Kosovën të shkëlqyera

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, Nicholas Abbott, ka thënë se marrëdhëniet me Kosovën janë të shkëlqyera dhe me themele të…

Abbott: Raportet me Kosovën janë të forta dhe nuk do të ndryshojnë

Pas diskutimit në Komisionin për Punë të Jashtme, ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, Nicholas Abbott, ka thënë se raportet me…

Projekti i gazsjellësit, Ferat Shala e Haki Abazi përplasen në Kuvend

Me akuza dhe kundërakuza të ashpra është përcjellë debati për projektin e gazsjellësit, mes deputetëve Haki Abazi të Lëvizjes Vetëvendosje…

Abazi: Asnjë zyrtar i SHBA-së nuk e ka cilësuar çështjen e gazit problematike

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, u është kundërpërgjigjur akuzave të opozitës në Kuvend se asnjë zyrtar i vetëm i…