Ilaçi eksperimental kundër gripit, mund të ketë efekt të dyfishtë ndaj COVID-19

Një ilaç eksperimental i zhvilluar fillimisht për trajtimin e gripit ka treguar rezultate premtuese në luftimin e virusit SARS-CoV-2 dhe…

Rasti i parë i koronavirusit dhe gripit në Izrael

Kombinimi i virusit korona dhe gripit u përcaktua nga mjekët te një grua e re shtatzënë nga Izraeli. Pacientja ka…

Gripi: Suplementi popullor që mund të zvogëlojë rrezikun tuaj me 87 për qind

Sezoni i gripit sapo ka nisur, ndërkohë që viruse të tjera si COVID dhe i ftohti po qarkullojnë gjithashtu. Me…

Si të dalloni ftohjen, gripin dhe pneumoninë?

Pas lehtësimit të kufizimeve të koronavirusit, imuniteti ynë ndaj viruseve të zakonshme është “më i ulët se kurrë”. Me rastet…

Sa është e sigurt të marrësh vaksinën kundër COVID-19 dhe gripit në të njëjtën kohë

Një studim britanik tregoi se është e sigurt për njerëzit që të marrin vaksinën antiCOVID-19 dhe vaksinën kundër gripit në…

Si mund të ndikojë pandemia e koronavirusit në grip? Ekzistojnë dy skenarë

Ndërsa nuk ka gjasa që gripi së shpejti të zhduket plotësisht, pandemia aktuale mund të ndikojë në virus në mënyra…

Dezinfektohen ambientet shkollore kundër viruseve dhe epidemisë së gripit

Pas udhëzimit nga ana e Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Republikës së Kosovës, kanë filluar dezinfektimet e…

OBSH: Gripi sezonal shkakton 60000 viktima në vit në Evropë, vaksinohuni

Gripi sezonal shkakton 60000 të vdekur në vit në Evropë dhe qytetarët e saj nuk duhet ta kundërshtojnë vaksinimin, theksoi…

Si të parandaloni përhapjen e gripit në shtëpi

Simptomat e gripit sezonal përfshijnë ethe, dridhje, rraskapitje, humbje të oreksit, dhimbje të muskujve dhe nyjave, dhimbje në hundë dhe…
error: