Sindikata britanike e hekurudhave ka shpallur një grevë treditore

Një grevë tre-ditore e punonjësve të hekurudhave në Britaninë e Madhe në fund të këtij muaji do të çojë në…

​Humbet një tjetër ditë mësimi, njohësi i arsimit: Të parandalohet greva e përgjithshme

Nxënësit sot humbën një ditë mësimi. Thirrjes së SBASHK-ut për të mos mbajtur mësim dhe mësimdhënësit t’i bashkohen protestës iu…

​Nesër s’ka mësim, mësimdhënësit në protestë

Nesër të gjitha institucionet arsimore në vend nuk do të punojnë pasi SBASHK ka vendosur që t’i bashkohet protestës së…

​Punëtorët e KEDS-KESCO nisin grevat, kërkojnë rritje të pagave

Punëtorët e KEDS-KESCO në shtatë distriktet e kësaj kompanie sot kanë nisur grevën njëorëshe me kërkesë të vetme rritjen e…

Mësimdhënësit nesër në grevë, Jasharaj: Paralajmërim për veprime më të rënda sindikale

​Mësimdhënësit në të gjithë vendin nesër do të hyjnë në grevë njëorëshe. Nën organizimin e SBASHK-ut çerdhet do të jenë…

​Punëtorët e KEDS/KESCO përmes grevës kërkojnë rritje të pagave prej 100 eurosh

Punëtorët e KEDS/KESCO kanë mbajtur grevë njëorëshe para objektit të kësaj kompanie me kërkesën e vetme ngritjen e pagave në…

​SBASHK-u informon Nagavcin për grevën njëorëshe në arsim

SBASHK i ak dërguar shkresë zyrtare ministres së Arsimit, Arbërie Nagavci duke e njoftuar për grevën paralajmëruese njëorëshe të 12…

Maqedoni e Veriut, ndërpritet përkohësisht greva në arsim

Greva në arsim ndërpritet përkohësisht, ka njoftuar kryetari i SASHK-ut Jakim Nedelkov, i cili tha se nga nesër mësimdhënësit dhe…

BSPK vendos për grevë njëorësh më 12 maj e protestë më 20 maj

Të gjithë punëtorët e sektorit publik më datën 12 maj do të mbajnë grevë njëorësh. Përveç këtij veprimi sindikal, BSPK…

​SBAShK-u paralajmëron greva, Jashari: Kjo Qeveri na ka qit shkelmin në qafë

Në tryezën e diskutimit me temën “Sigurimet shëndetësore dhe skemat sociale në Kosovë”, të organizuar nga Grupi Parlamentar i AAK-së,…