​Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” sot proteston ndaj grevës në arsim

Sot nga ora 12:00, Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do të protestojë në shenjë pakënaqësie ndaj…

Kurti për grevat: Sindikatat e PAN-it me një kurs kundër qeverisë së shpresës

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka deklaruar se këshilli grevist dhe sindikata e arsimit kanë refuzuar të gjitha ofertat që…

Hoti për grevën në arsim: Kërkesa e sindikatës e arsyeshme pasi është vonuar ligji i pagave

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti kritikon qeverinë për mungesën e dialogut social me SBAShK-un. Derisa thotë se kërkesat e sindikatave…

Bajrami jep një propozim për SBASHK-un dhe Qeverinë

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ish-ministrja e Arsimit, Hykmete Bajrami i ka rekomanduar SBASHK-ut që të rishikojë kërkesat…

PDK prezanton rezolutën për ndërprerje të grevës, s’ka kuorum për miratim në Kuvend

Shefi i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka prezantuar rezolutën, pas debatit parlamentar për grevën në…

Jasharaj: Qeveria përveç talljeve s’ka bërë asgjë për t’i realizuar kërkesat e grevistëve

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj, Qeveria vazhdon të barrikadohet dhe të ketë qëndrim…

Jasharaj: Takimet me Qeverinë të jenë të hapur dhe qytetarët ta mësojnë të vërtetën

Janë bërë rreth tre javë që kur ka filluar greva në arsim dhe institucionet e sindikatat ende duken larg zgjidhjes…

SBASHK: Orët e humbura nuk do të zëvendësohen

Greva në arsim sot hynë në ditën e tetëmbëdhjetë dhe institucionet e sindikata e arsimit, duken larg zgjidhjes së problemit.…

Kurti për grevën: Gëzimi i 1 shtatorit është kthyer në hidhërim shtetëror

Gëzimi i fillimit të vitit të ri shkollor, sipas kryeministrit Albin Kurti është kthyer në hidhërim shtetëror. Ai ka deklaruar…

​Gjakovë, të gjitha shkollat në grevë

Asnjë shkollë në Gjakovë nuk ka mbajtur mësim në ditën e parë të fillimit të vitit të ri shkollor. Ani…