Ministri i Energjisë: Bullgaria dhe Greqia do të nënshkruajnë memorandumin për gazsjellësin Aleksandoupolis-Burgas

Një memorandum mbi projektin për tubacionin e naftës midis Aleksandropolis dhe Burgas do të nënshkruhet shumë shpejt, tha të shtunën…

Greqia pezullon marrëveshjen e shkëmbimit të armëve me Gjermaninë

Greqia pezulloi një marrëveshje shkëmbimi armësh me Gjermaninë që përfshinte transferimin e automjeteve të blinduara BMP-1 të prodhimit rus nga…

Vdes ish-mbreti Konstandini II

Ish-mbreti i Greqisë, Konstandini II ka vdekur në moshën 82-vjeçare. I lindur më 2 qershor 1940 në Athinë, ai hipi…

Cili është kombi që diskriminon më shumë shqiptarët?

Shqiptarët ndihen më të diskriminuar nga populli grek. Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania, se cili nga popujt evropianë…

​Kryeministri grek sot vizitë në Shqipëri

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis sot (e enjte) zhvillon një vizitë në Shqipëri. Vizita e Mitsotakis do të përqendrohet në minoritetet…

​Dendias në Shqipëri, Xhaçka: Kompromis për dërgimin e çështjes së detit në Hagë

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka ka mirëpritur homologun grek Nikos Dendias. Pas takimit të zhvilluar, Xhaçka dhe Dendias…

Greqia ngrin të gjitha asetet e zëvendëspresidentes së Parlamentit të BE-së për akuzat për korrupsion

Autoritetet greke ngrinë të hënën asetet e zëvendëspresidentes së Parlamentit Evropian, Eva Kaili, pas arrestimit të saj me akuza për…

Radev: Bullgaria dhe Greqia dëshmuan se dy vende mund të lënë pas çështjet e së kaluarës

Bullgaria dhe Greqia kanë dëshmuar se dy vende dhe dy popuj mund të lënë pas çështjet e së kaluarës dhe…

​Kryeministri grek: Prishtina dhe Beogradi të bëjnë një hap pas për të bërë progres

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, deklaroi se pa u zgjidhur çështjet mes Kosovës dhe Serbisë nuk mund të ndodhë integrimi…

Greqia, Polonia, Malta e Belgjika kundër kufizimeve të çmimit të gazit

Greqia, Polonia, Malta dhe Belgjika janë vendet anëtare të BE-së që kanë refuzuar një propozim për të kufizuar çmimin e…