RrGK fillon fushatën “Voto për më shumë gra në zgjedhje lokale”

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka filluar fushatën “Voto për më shumë gra në zgjedhjet lokale”. RrGK ka njoftuar…

Totaj merr përkrahjen e grave: Zotohet për gjithëpërfshirje

Kandidati i PDK-së për Kryetar të Prizrenit Shaqir Totaj merr përkrahje të madhe nga gratë në Prizren, zotohet për gjithëpërfshirje…

Hyseni e Abdixhiku takojnë gratë që janë pjesë e listës së LDK-së për kuvendin komunal

Kandidati për kryetar të Podujevës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Ekrem Hyseni bashkë me kryetarin e kësaj…

​Përfaqësuesit e BE-së kërkojnë që gratë të përfshihen në dialogun Kosovë-Serbinë

Ani pse Kosova është në rrugë të mirë sa i përket barazisë gjinore, vërehet mungesa e grave në dialogun me…

​Marsh protestues në mbrojtje të grave

Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist-QIKA, Rrjeti i Grave të Kosovës, Iniciativa e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut…

​Si u përmirësua jeta për gratë afgane pa talebanët

Në 20 vitet e fundit, jeta për shumë njerëz në Afganistan është përmirësuar në mënyrë të ndjeshme – me gratë…

​Viti kur gratë amerikane nisin të kenë të drejtë vote

Më 18 gusht 1920, legjislatura e shtetit Tennessee miratoi amendamentin 19 të kushtetutës së Shteteve të Bashkuara, ratifikim ky që…

​RrGK: Shqetësuese që nga kandidatët e zyrtarizuar deri më tani, gratë mbesin shumë pak të përfshira në listat zgjedhore

Rrjeti i Grave thotë se barazia gjinore është obligim ligjor në zgjedhjet lokale që do të mbahen në tetor. RrGK…

​Gratë u goditën nga pandemia, 72 përqind prej tyre dëshirojnë të punësohen jashtë vendit

Derisa më shumë se shumica e grave në Kosovë është jashtë tregut të punës, pandemia ka goditur edhe ato që…

Kërkohet përfshirje më e madhe e grave në vendimmarrje

Përfshirja e grave në vendimmarrje është tejet e rëndësishme dhe është dëshmi se pjesëmarrja e të njëjtave e bënë procesin…