Haxhiu: Edhe sa gra e vajza duhet të vriten që të këndellet sistemi i drejtësisë

Në kuadër të fushatës globale “16 Ditët e Aktivizmit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore” sot është lansuar Kurrikula për trajtimin…

Gra të prekura nga kanceri i gjirit po marrin pjesë në seancën e Kuvendit të Kosovës

Një grup i grave të prekura me kancer të gjirit nga rogrami “Race for the Cure Kosovo 2022”, janë prezente…

Arrestohen tri gra në Prishtinë pasi mundësuan prostitucion

Mbrëmë policia në Prishtinë ka arrestuar tri të dyshuara, njëra shtetase e Kosovës dhe dy shtetase të Shqipërisë, nën dyshimin…

Nisin hetimet, dy gra gjenden të vdekura në Mitrovicë

Dy gra gjatë ditës së djeshme kanë ndërruar jetë në rrethana të dyshimta në Mitrovicë. Rasti i parë është raportuar…

Sulmoi seksualisht dy gra, arrestohet një burrë

Policia ka arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka sulmuar seksualisht dy viktimat femra në Prishtinë. Me vendim të prokurorit…

Studimi: Gratë që nuk hanë mish, kanë shanse më të mëdha për të thyer ijët

Gratë me një dietë vegjetariane kanë një rrezik më të lartë për të thyer ijën më vonë në jetë, tregon…

Stop shtypjes religjioze të grave

Ky vend nuk ka derdhur gjak që liria e tij të jetë veç liri e burrave, por edhe e grave,…

4 mënyra se si gratë i kontrollojnë burrat pa e ditur ata

Gratë janë të shkëlqyera për të bërë gjëra dhe një nga mënyrat më efektive që kanë mësuar për të arritur…

Sologamia, fenomeni i grave që martohen për veten e tyre

Disa gra kanë vendosur që nuk kanë nevojë për një burrë apo një grua tjetër për martesë – askush përveç…

Pse disa gra lindin vetëm djem

Kromozomet X dhe Y përcaktojnë nëse një grua do të ketë një vajzë apo një djalë. Por pse disa gra…