Llogaritni saktësisht se kur duhet të flini mjaftueshëm për nevojat tuaja

Edhe pse koha e zgjimit për shumë është e paracaktuar, koha për të shkuar në shtrat mund të varet gjithashtu…

Nëse lodhja ju kapërcen shpejt dhe ju zë gjumi pa paralajmërim, mund të keni një çrregullim

“Burrat dhe gratë janë të prirë ndaj narkolepsisë si një gjendje kronike dhe simptomat fillojnë të shfaqen në fëmijëri, adoleshencë…

Shkaqet më të zakonshme të të vjellave kur zgjoheni nga gjumi

Nëse sapo zgjoheni keni një ndjenjë të përzier, por nuk e dini se çfarë e shkakton atë, ekspertët kanë ofruar…

Jeni vazhdimisht të lodhur dhe nuk mund të flini? Arsyeja qëndron në këtë

Ndiheni të rraskapitur edhe pasi keni fjetur tetë orë gjumë? A arrini për filxhanin e tretë të kafesë deri në…

Si ndikon gjumi në një dhomë të ngrohtë në ëndrrat dhe cilësinë e pushimit

Shumica ia atribuojnë ëndrrat e këqija stresit dhe ankthit. Por duket se ka edhe një arsye tjetër për ta që…

Si ndikon gjumi në pamjen tuaj?

Studiuesit nga Universiteti i Exeter thonë se është e mundur që një person të ndihet më i vjetër se sa…

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini pak

Shumica prej nesh janë të njohur me çrregullimet e herëpashershme të gjumit. Megjithatë, nëse ne flemë shumë pak në afat…

Gjumi me sy hapur nuk është i pazakontë

Të shohësh një person duke fjetur me sy hapur mund të jetë e frikshme. Kjo gjendje është e zakonshme te…

Cili është orari më i mirë për të fjetur gjumë?

A ka një orar të duhur për të fjetur në rast se duam të mbrojmë zemrën nga sëmundjet kardiovaskulare? Me…

Shkencëtarët konfirmojnë: COVID ndikon në lodhje dhe probleme me gjumë

Njerëzit që janë pozitivë për koronavirus kanë një rrezik në rritje të zhvillimit të sëmundjeve mendore, lodhjes kronike dhe problemeve…
error: