​Kosova me legjislacion të mirë të gjuhës, sfidë mbetet implementimi

Iniciativa e Re Sociale në bashkëpunim me Zyrën e Komisionerit për Gjuhët dhe Qendrës për Iniciativa Sociale, në kuadër të…

Burrit nga India i shfaqen “qime” në gjuhë pas goditjes në tru

Një burrë në Indi rreth të 50-tave raportoi se kishte pësuar një goditje në tru dhe pas tre muajsh –…

Kontrolloni gjuhën tuaj – njollat e bardha paralajmërojnë një sëmundje të rrezikshme

Zvarritjet më të zakonshme në gjuhë janë inflamacioni kalimtar i papilës së gjuhës. Mund të ndodhë për shkak të infeksioneve…

1500 gjuhë në botë mund të zhduken, thotë studimi

Ka rreth 7000 gjuhë të njohura në botë sot, por disa prej tyre së shpejti mund të zhduken përgjithmonë, ka…

​KDI dënon përdorimin e gjuhës dhe sjelljet joparlamentare

KDI ka dënuar gjuhën e përdorur dhe sjelljet në komisionin parlamentar për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim ku po…

​Haradinaj u bënë thirrje serbëve të Kosovës të distancohen nga gjuha e urrejtjes ndëretnike

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, i ka bërë thirrje serbëve të Kosovës që të distancohen nga secili person që mundohet…

Kurti shpreson për një zgjidhje sot në Bruksel, akuzon Vuçiqin se po përdorë gjuhë të shekullit të kaluar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Serbia ka refuzuar propozimin e KFOR-it për shtensionimin e situatës në veri…

Dita Ndërkombëtare e Romëve

Dita Ndërkombëtare e Romëve është një kremtim i historisë, traditave dhe kulturës rome, ashtu si edhe thirrje për përfshirje sociale.…

Ja se çfarë të bëni kur “djegni” gjuhën tuaj

Kjo zakonisht ndodh kur hamë patate ose mish, pasi këto ushqime mbajnë nxehtësinë për një kohë të gjatë. Shumica e…

Osmani: Konferencat duhet patjetër të jenë edhe në Gjuhën Shqipe

Bujar Osmani, nga BDI, thotë se të gjitha informacionet dhe konferencat për media në Maqedoninë e Veriut, duhet të jenë…