Krasniqi uron Ditën e Alfabetit: Të shkruarit e shqipes themel i projektit për çlirim

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka përkujtuar Ditën e Alfabetit duke thënë se vetëdija e bartur përmes…

Mlladenoviq: Ndryshime pozitive në përdorimin e gjuhës serbe në komunikimin zyrtar, mund të bëhet më shumë

Nga Zyra e Komisionerit për Gjuhët thonë se ka zhvillime pozitive sa i përket të drejtës së përdorimit të gjuhës…

49 vite nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Sot bëhen 49 vite kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe. Në Kongresin e Drejtshkrimit të 20 nëntorit…

​Hapet Seminari për Gjuhën, Kurti: Mësimi i shqipes në mërgatë mbetet faktor i rëndësishëm

Seminari Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare ka filluar sot edicionin e 39 ku si çdo herë ka bërë…

Hartuesi i Marrëveshjes së Ohrit tregon sfidat deri te firmosja

Sot bëhen 20 vjet prej nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, kontrata në mes të shqiptarëve dhe maqedonasve e cila i…

​Ahmeti për nismën “Open Balkan”: S’po përgatitet ndonjë ripushtim i Kosovës

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, vlerëson se Kosova duhet të shoh interesin e saj në raport me…

Përvjetori i vdekjes së Gjon Nikollë Kazazit

Ipeshkvi, lëvruesi i gjuhës shqipe dhe teologu imzot Gjon Nikollë Kazazin, është ndarë nga jeta 269 vjet më parë. Ai…

Prezantohet ekspozita me dokumente e fotografi të rralla nga Arkivat dhe ATSH

Dokumente dhe fotografi  me vlera të veçanta dhe me rëndësi të jashtëzakonshme që nga Kongresi i Manastirit e deri te…

Martiri i gjuhës shqipe

Petro Nino Luarasi lindi në 22 prill të vitit 1865 në Luaras të Kolonjës dhe vdiq më 17 gusht të…
error: