Gjermania konfiskon një server me të dhëna të ndjeshme për Shtetet e Bashkuara

Me kërkesën e qeverisë amerikane, autoritetet gjermane konfiskuan një server kompjuterik që përmban një numër të madh dosjesh nga agjencitë…

Haradinaj-Stublla: Gjermania, partneri kryesor i Kosovës në BE

Shefja e diplomacisë kosovare Meliza Haradinaj-Stublla ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me homologun e saj gjerman Heiko Maas në…

Gjermani ther me thikë gruan e tij – foto 

Një 37-vjeçar u arrestua në Bavari, një provincë në jug të Gjermanisë, me dyshimin se vrau gruan e tij në…

Gjermania s’ka doza të mjaftueshme të barnave antiCOVID-19

Gjermania ka vetëm disa qindra doza të ilaçit Remdesivir kundër Covid- 19, tha ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn para…

Apostolova, Barisiç dhe Heldt shënojnë kalimin e presidencës së BE-së nga Kroacia te Gjermania

Sot do të zhvillohet një event online për të shënuar kalimin nga Kroacia tek Gjermania të Presidencës së Këshillit të…

Liberalizimi i vizave, sytë nga Gjermania

Gjermania mori sot kryesimin e Këshillit të Bashkimit Evropian duke ngjallur shpresa te reja te populli i Kosovës rreth liberalizimit…

Haradinaj-Stublla: Gjermania, krahu ynë i fortë në ruajtjen e integritetit territorial të Kosovës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla deklaroi sot se Gjermania është aleat historik i Kosovës…

Gjermania do të mbështesë Shqipërinë në BE pas marrjes së presidencës

Gjermania do të mbështesë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për anëtarësimin në BE pas marrjes së presidencës, deklaroi ministri i…

Gjermania blen katër anije luftarake për 6 miliardë euro

Komisioni i buxhetit i parlamentit gjerman miratoi sot një kontratë prej 6 miliardë eurosh për blerjen e katër anijeve luftarake…

NATO-ja kërkon hollësi rreth pakësimit të trupave të SHBA-së në Gjermani

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se aleanca po kërkon hollësi rreth vendimit të Presidentit amerikan Donald Trump…