Scholz: Gjermania angazhohet për negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë

Gjermania angazhohet për negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Këtë premtim e dha kancelari gjerman Olaf Scholz…

Vendet evropiane premtojnë mbi 2.7 milionë dollarë për hetimin e krimeve të luftës në Ukrainë

Holanda, Suedia dhe Gjermania kanë premtuar 2.7 milionë dollarë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) për të mbështetur hetimin e saj…

Kuleba: Gjermania e Franca bënë “gabim strategjik” duke mos lejuar Ukrainën në NATO

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba tha sot se ishte një “gabim strategjik” i Gjermanisë dhe Francës që nuk…

Gjermania regjistron më shumë se 300.000 refugjatë ukrainas

Më shumë se 300.000 refugjatë kanë mbërritur në Gjermani nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit rus gjashtë javë më…

​Nënshkruhet zyrtarisht marrëveshja për njohjen e patentë shoferëve me Gjermaninë

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka qëndruar në Gjermani ku ka nënshkruar edhe zyrtarisht marrëveshjen për njohjen reciproke…

Roja e sigurisë e ambasadës britanike i dyshuar si spiun rus, ekstradohet nga Gjermania në Britani

Një roje sigurie në ambasadën britanike në Berlin, i dyshuar për spiunazh për Rusinë, është ekstraduar nga Gjermania dhe do…

​73 vjet nga formimi i NATO-s

E themeluar 73 vjet më parë me fillimin e Luftës së Ftohtë, Organizata e Traktatit të Atlantikut Verior (NATO) u…

Aksident mes autobusit kosovar dhe tramvajit në Gjermani

Një autobus i kompanisë “Barileva Turist” është aksidentuar pasditen e së premtes në Dyseldorf. Siç bën të ditur mediumi gjerman…

Arsyetimi i Bislimit për ikjen e mjekëve në Gjermani

Për ikjen e mjekëve nga Kosova, zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi mendon që është…

​Gjermania njofton për sanksione të tjera ndaj Rusisë

Ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck njoftoi sot se do të vendosen sanksione të tjera që shënjestrojnë Rusinë në kuadër…