​Kosova evakuoi dy shtetas, por sa kanë arritur vendet e tjera të evakuojnë njerëz nga Afganistani?

Që kur talebanët morën kontrollin në Kabul të dielën, shtetet kanë nxituar për të rikthyer shtetasit e tyre si dhe…

Ministri gjerman: Sa më shumë njerëz që të jetë e mundur, të largohen nga Afganistani

Gjermania po punon që sa më shpejtë dhe sa më shumë njerëz që të jetë e mundur të largohen nga…

Gjermania do të dërgojë aeroplan ushtarak për evakuimin e qytetarëve gjermanë nga Kabuli

Një aeroplan ushtarak do të fluturojë sonte në Kabul për të evakuuar qytetarët gjermanë, si dhe bashkëpunëtorët afganë, pasi talibanët…

“Open Balkan”, Ngjela: Është interes ekonomik i Gjermanisë, por pa Kosovën nuk e bëjnë dot

Iniciativa e Open Balkans po shndërrohet gjithmonë e më shumë në një mollë sherri rajonale, veçanërisht në perspektivën e vendeve…

Në vend të vaksinës kundërCOVID-19, rreth 8.600 gjermanë morën tretje fiziologjike

Autoritetet në Gjermaninë veriore u bënë thirrje rreth 8.600 njerëzve që të marrin përsëri vaksinën kundër COVID-19, pasi policia përcaktoi…

Gjermania merr nga Kosova eshtrat e dy ushtarëve që u vranë në Luftën e Dytë Botërore

Pjesë kockore dhe gjësende që u takonin dy ushtarëve gjermanë të vrarë që nga Lufta e Dytë Botërore u gjetën…

Gjermania do të heqë testimin falas për COVID-19

Qeveria gjermane ka rënë dakord të heqë testimin falas për virusin korona, i cili, sipas mediave, paraqet një detyrim indirekt…

Gjermania paralajmëron dozën e tretë të vaksinës

Gjermania planifikon të propozojë përdorimin e një doze të tretë të vaksinës kundërCOVID-19 për të moshuarit dhe të prekurit nga…

Gjermania shton fushatën e vaksinimit përballë valës së katërt

​Politikanët dhe shoqatat gjermane po promovojnë vaksinimet kundër COVID -19 me energji të shtuar, ndërsa viti i ri shkollor po…

Gjermania nga 1 gushti ashpërson rregullat për të kthyerit nga pushimet

Qeveria gjermane do të vendosë rregulla më të rrepta për gjermanët që kthehen në vend nga pushimet të dielën, njoftoi…