Merkel: Racizmi është helm që gjendet në shoqërinë tonë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel deklaroi sot se racizmi është një helm dhe ky helm gjendet në shoqërinë tonë. Deklarata e…

​Çmime të lira për qytetarët që blejnë makina elektrike

Gjermanët të cilët po konsiderojnë blerjen e makinave elektrike ose hibride, morën sot një motiv shtesë, pasi subvencione të reja…

Njohja e patentave shqiptare në Gjermani, vjen reagimi i Edi Ramës

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dha sot një lajm të mirë për ata që presin njohjen e patentave të drejtimit…

Thaçi udhëton për në Gjermani, merr pjesë në Konferencën e Sigurisë në Munih

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar sot për në Gjermani, ku do të marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë…

Koalicioni gjerman: Qeverisim vetëm nëse Merkel mbetet kancelare

Përballë tërmetit politik, i cili shkaktoi tronditje te partia CDU, tashmë socialdemokratët gjermanë janë të qartë. Qeveria e të ashtuquajturit…

Gjermania do të vazhdojë të ndihmojë zhvillimin bujqësor në Kosovë

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, ka pritur sot në takim ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt,…

Pritet së shpejti marrëveshja për njohjen e patentë-shoferëve nga Gjermania

Ministri i Punëve të Brendshme dhe i Administratës Publike, z. Agim Veliu, ka pritur në takim Guido Zielke, i cili…

Heldt konfirmon thellimin e bashkëpunimit Kosovë-Gjermani 

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Anton Quni, priti sot në takim, për herë të parë që nga emërimi në detyrë,…

Gjermania mbetet mbështetëse e fuqishme për forcimin e shtetit të Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike,  Agim Veliu priti sot në takim ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë Christian…

Osmani pret mbështetjen gjermane për integrimet euroatlantike

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, pas takimit me ambasadorin e Gjermanisë në Prishtinë, Christian Heldt, ka deklaruar se…