Gjermani: Një anëtar i regjimit të Assadit dënohet me burgim të përjetshëm

Një gjykatë gjermane dënoi sot një ish-oficer të inteligjencës në shërbimet e sigurisë të presidentit sirian Bashar al-Assad me burgim…

Ministri gjerman i Shëndetësisë thekson nevojën e vaksinimit të detyrueshëm

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Karl Lauterbach ka theksuar rëndësinë e vaksinave të detyrueshme për të luftuar pandeminë e koronavirusit. “Ne…

Njoftim nga Gjermania për patentë shoferët nga Kosova

Ambasada e Kosovës në Gjermani ka dhënë detaje mbi vendimin e fundit të Ministrisë Federale e Komunikimeve Digjitale dhe e…

BMW 6000 vende pune për të nxitur prodhimin e veturave elektrike

BMW i ka dhënë fund fazës së shkurtimeve të vendeve të punës dhe po planifikon të krijojë 6,000 vende të…

Masa strikte në Gjermani, kinematë e pishinat po mbyllen

Në Gjermani po futen masa të rrepta për të ngadalësuar valën e infeksioneve me COVID-19 të shkaktuar nga varianti omicron.…

Paralajmërohet një valë e fuqishme e Omicron në Gjermani

Pritet një valë e fuqishme e variantit më ngjitës të koronavirusit, Omicron në Gjermani në fund të vitit, paralajmëroi ministri…

Në Gjermani presin rritje të numrit të të infektuarve para Vitit të Ri

Ministri gjerman i Shëndetësisë Karl Lauterbach deklaroi se pret një rritje të numrit të të infektuarve me koronavirus para festave…

Mbi 50 mijë raste të reja me koronavirus në Gjermani

Për të katërtën ditë radhazi, një numër rekord i rasteve të reja me koronavirus është regjistruar në Gjermani. Në 24…

Armëpushimi që i dha fund Luftës së Parë Botërore

Më 11 nëntor të vitit 1918, Gjermania nënshkruan një marrëveshje për armëpushim me aleatët në një vagon treni në pyllin…

Fillojnë bisedimet për koalicionin qeverisës në Gjermani

Të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë (FDP) kanë rënë dakord të fillojnë bisedimet me Partinë Social Demokratike (SPD) për formimin…