Ministria e Mbrojtjes demanton raportimet se qindra ushtarë po aplikojnë për viza në Gjermani

Ministria e Mbrojtjes ka reaguar pas raportimeve se qindra ushtarë të FSK-së po aplikojnë për viza pune në ambasadën e…

​Rekord i ri infektimesh me koronavirus në Gjermani

Gjermania regjistroi një numër rekord të infektimeve me koronavirus, teksa vendi shënoi dy vjet që nga zbulimi i rastit të…

Arrestohen dy të dyshuar për mashtrim me viza pune për në Kroaci dhe Gjermani

Dy persona janë arrestuar me dyshimin se kanë mashtruar qytetarë të shumtë për viza punë për në Kroaci dhe Gjermani.…

​40 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla e Kadri Zekës

Më 17 janari 1982 u vranë në një atentat vëllezërit Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka. Edhe pse kanë…

Gjermania regjistron për herë të parë mbi 500 raste të reja me COVID-19 në javë

Gjermania ka regjistruar një nivel të ri në incidencën e saj shtatëditore të infeksioneve, duke shënuar për herë të parë…

BDI: Asnjë shenjë rimëkëmbjeje postCovid-19 e industrisë

Rritja ekonomike në Gjermani nuk ka qenë e mjaftueshme, pasi pandemia e koronavirusit vazhdon të shkaktojë pasiguri të gjerë te…

Gjermani: 62% e pacientëve me COVID nuk janë vaksinuar në spitale

Shumica e pacientëve me COVID-19 në njësitë e kujdesit intensiv të spitaleve gjermane nuk janë vaksinuar kundër virusit korona, njoftuan…

Gjermani: Një anëtar i regjimit të Assadit dënohet me burgim të përjetshëm

Një gjykatë gjermane dënoi sot një ish-oficer të inteligjencës në shërbimet e sigurisë të presidentit sirian Bashar al-Assad me burgim…

Ministri gjerman i Shëndetësisë thekson nevojën e vaksinimit të detyrueshëm

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Karl Lauterbach ka theksuar rëndësinë e vaksinave të detyrueshme për të luftuar pandeminë e koronavirusit. “Ne…