​40 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla e Kadri Zekës

Më 17 janari 1982 u vranë në një atentat vëllezërit Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka. Edhe pse kanë…

Gjermania regjistron për herë të parë mbi 500 raste të reja me COVID-19 në javë

Gjermania ka regjistruar një nivel të ri në incidencën e saj shtatëditore të infeksioneve, duke shënuar për herë të parë…

BDI: Asnjë shenjë rimëkëmbjeje postCovid-19 e industrisë

Rritja ekonomike në Gjermani nuk ka qenë e mjaftueshme, pasi pandemia e koronavirusit vazhdon të shkaktojë pasiguri të gjerë te…

Gjermani: 62% e pacientëve me COVID nuk janë vaksinuar në spitale

Shumica e pacientëve me COVID-19 në njësitë e kujdesit intensiv të spitaleve gjermane nuk janë vaksinuar kundër virusit korona, njoftuan…

Gjermani: Një anëtar i regjimit të Assadit dënohet me burgim të përjetshëm

Një gjykatë gjermane dënoi sot një ish-oficer të inteligjencës në shërbimet e sigurisë të presidentit sirian Bashar al-Assad me burgim…

Ministri gjerman i Shëndetësisë thekson nevojën e vaksinimit të detyrueshëm

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Karl Lauterbach ka theksuar rëndësinë e vaksinave të detyrueshme për të luftuar pandeminë e koronavirusit. “Ne…

Njoftim nga Gjermania për patentë shoferët nga Kosova

Ambasada e Kosovës në Gjermani ka dhënë detaje mbi vendimin e fundit të Ministrisë Federale e Komunikimeve Digjitale dhe e…

BMW 6000 vende pune për të nxitur prodhimin e veturave elektrike

BMW i ka dhënë fund fazës së shkurtimeve të vendeve të punës dhe po planifikon të krijojë 6,000 vende të…

Masa strikte në Gjermani, kinematë e pishinat po mbyllen

Në Gjermani po futen masa të rrepta për të ngadalësuar valën e infeksioneve me COVID-19 të shkaktuar nga varianti omicron.…

Paralajmërohet një valë e fuqishme e Omicron në Gjermani

Pritet një valë e fuqishme e variantit më ngjitës të koronavirusit, Omicron në Gjermani në fund të vitit, paralajmëroi ministri…
error: