​578 vite nga beteja e Torviollit, si u vranë 22 mijë ushtarë osmanë

578 vjet më parë ndodhi beteja e Torviollit (29 qershor 1444), ku kryetrimi shqiptar Gjergj Kastrioti Skënderbeu mposhti forca të mëdha…

​Rrethimi i parë i Krujës dhe krijimi i një imazhi antiosman

Më 14 maj 1450, ndodhi rrethimi i parë i qytetit të Krujës nga forcat osmane të drejtuara prej Muratit të…

Një rrugë në New York do të ketë emrin “Skënderbeu”

Kryetari i Tiranës, Erion Veliaj, ka takuar kryetarin e New Yorkut, Eric Adams. Veliaj ka shkruar në Facebook se një…

Osmani: Figura e Skënderbeut do të na shërbejë si frymëzim dhe udhërrëfim drejt cakut tonë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në ditën e lindjes së heroit kombëtar Gjergj Kastrioti- Skënderbeu, ka thënë se ai është…

Asnjë lule për ditëlindjen e kryeheroit të kombit shqiptar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kryetari i Bashkimit Demokraitk për Integrim në Maqedoni të Veriut, Ali Ahmeti duket që…

​Krasniqi: Shembulli i Skënderbeut mbetet gjithmonë frymëzim për secilin atdhetar

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, në përvjetorin e lindjes së heroit kombëtar Skënderbeu shkroi se jetëshkrimi i…

​Kurti: Skënderbeu frymëzon veprimtarinë tonë shtetërore e politike

Kryeministri Albin Kurti, ka kujtuar heroin tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, në ditën e lindjes së tij. Ai shkroi…

​Dyfishohet numri i vizitorëve në Muzeun Historik dhe Etnografik të Krujës

Muzeu Historik dhe Etnografik i Krujës, priti rreth 54 mijë vizitorë vendas e të huaj, gjatë vitit 2021, ose dyfishin…

​Përvjetori i vdekjes së Skënderbeut

Heroi ynë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu ndërroi jetë më 17 janar 1468 në Lezhë. Gjergj Kastrioti, Heroi Kombëtar i Shqipërisë…

Dua Lipa viziton muzeun “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” në Krujë

Ylli i muzikës botërore, Dua Lipa vizitoi sot Muzeun “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” në Krujë. E shoqëruar nga familja e saj,…