​Nikolla: Shqipëria do të përdor të gjitha organizmat ndërkombëtar që të dihet gjenocidi që Serbia ka kryer në Kosovë

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë Lindita Nikolla, në vizitën e saj të parë në Kosovë, ka deklaruar se Shqipëria do…

Basha kujton masakrën e Srebrenicës: PD do të paraqes rezolutë për të dënuar atë dhe gjenocidin serb në Kosovë

Basha kujton masakrën e Srebrenicës: PD do të paraqes rezolutë për të dënuar atë dhe gjenocidin serb në Kosovë Basha…

Rama kujton 26-vjeotorin e masakrës së Srebrenicës

Sot bëhen 26 vjet nga masakra e Srebrenicës, masakër kjo më e rënda në Evropë që nga Lufta e Dytë…

​Hoti: I përjetshëm qoftë kujtimi për viktimat e gjenocidit në Srebrenicë

Ish-kryeministri i Kosovës, njëherit deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdullah Hoti ka kujtuar 26-vjetorin e masakrës së Srebrenicës.…

​Ekspozita që dokumenton gjenocidin serb të kryer në Kosovë

“Si u vra Kodi Etik i Hipokratit dhe si u shkelën ligjet ndërkombëtare të luftës”, është emri i ekspozitës së…

​Promovohet libri “Gjenocidi ndaj shqiptarëve të Kosovës dhe ndërhyrja ushtarake humanitare e NATO-s në vitin 1999”

Instituti për të vërtetën, drejtësinë dhe paqen (TJP) promovon librin “Gjenocidi ndaj shqiptarëve të Kosovës dhe ndërhyrja ushtarake humanitare e…

Osmani në Samitin Brdo-Brijun: Krimet e kryera nga regjimi i Millosheviqit janë krime lufte dhe gjenocid

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në fjalën e saj në Samitin e presidentëve të rajonit në Brdo-Brijun, duke folur për…

Kurti: Lybeniqi paraqet gjenocidin e kryer ndaj popullsisë civile, Serbia nuk i ndjekë kriminelët

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka përkujtuar masakrën e Lybeniqit të Pejës që ndodhi 22 vite më parë. Kurti thotë…

Dita kur nisi gjykimi i kriminelit serb te Ballkanit, Sllobodan Millosheviç

Gjyqi ndaj kriminelit serb te Ballkanit dhe ish-presidentit të Republikës Federative të Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviçit kishte filluar më 12 shkurt…

Panchev: Në Hagë duhet të jenë Aleksandër Vuçiq e Ivica Daçiq

Kosova nuk duhet të gjykohet për krimet e luftës, është̈ Serbia ajo që duhet të jap llogari për gjenocidin e…