“Rastet u rriten edhe pse ishin të mbyllura”, kërkohet hapja e klubeve të natës dhe sallave të dasmave

Hapja e klubeve të natës dhe sallat e dasmave mbeten dy nga kërkesat e parësore të Shoqatës së Gastronomëve të…

Sot pritet që të miratohen masat e reja anti-COVID

Sot pritet që të miratohen masat e reja antiCOVID-19, kjo pasi tashmë edhe Komiteti për Menaxhimin e Pandemisë, për vlerësimin…

Propozohet lehtësimi i masave, orari i lëvizjes deri në ora 24:00

Komiteti për menaxhim të pandemisë COVID-19 në mbledhjen e sotme ka propozuar lehtësim të masave antiCOVID. Kufizimi i lëvizjes është…

Oda e Hotelerisë: Jemi të dëmtuar dhe pa mbështetje nga institucionet

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për masat e reja anti-COVID-19, duke thënë…

Gastronomët kundërshtojnë masat e reja, kërkojnë takim urgjent me ministrin e Shëndetësisë

Shoqata e Gastronomeve të Kosovës po kërkon takim urgjent me Ministrinë e Shëndetësisë, pas vendosjes së masave të reja të…

Latifi: Do ketë ndryshim të masave, e mundshme që gastronomia të mbyllet në orën 22:00

Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi ka deklaruar se për shkak të situatës pandemike do të ketë rishikim të masave anti-COVID,…

Masat antiCOVID-19, për dy javë mbyllen 75 lokale të gastronomisë

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinës (AUV), e asistuar nga Policia e Kosovës (PK), gjatë festave të fundvitit dhe dy javëve të…

Ahmeti-Muratit: A duhet me hap kafeteri në pronësi të qeverisë, se sektori privat është armiku kryesor i Kosovës

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Herkuan Murati, në konferencën e fundviti arsyetoi rikthimin e TVSh-së në 18 përqind për…

​Murati: Prej 1 janarit norma e TVSH-së për hotele dhe gastronomi rikthehet në 18%

Në kuadër të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike ishte paraparë që të reduktohet norma e TVSH-së nga 18 në 8 përqind…

​Unioni i Turizmit kundërshton rikthimin e TVSH-së prej 18% për gastronominë dhe hotelerinë

Unioni i Turizmit të Kosovës (UTK) ka reaguar pas njoftimit të Administratës Tatimore të Kosovës (ATK) se nga 1 janari…