Franca jugore në alarm për shkak të stuhive të rrëmbyeshme

Trembëdhjetë departamente në jug të Francës janë në alarm portokalli për shkak të përmbytjeve sot. Shiu i rrëmbyeshëm la shumë…

​Kurti: Mbështesim interesimin e Gjermanisë dhe Francës për dialogun

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se mbështesin interesimin e Gjermanisë dhe Francës për të ndihmuar në procesin e…

Franca do të ndihmojë Malin e Zi kundër sulmeve kibernetike

Franca do të ofrojë ekspertizën e saj në fushën e sigurisë kibernetike për institucionet qeveritare në Mal të Zi, me…

Franca ndalon reklamimin e lëndëve djegëse fosile

Franca ka vendosur një ndalim të reklamimit të karburanteve fosile. Ndalimi vlen për të gjitha burimet e energjisë me bazë…

Franca në mesin e valës së katërt të të nxehtit mes thatësirës historike

Franca ishte në mes të valës së saj të katërt të të nxehtit të vitit të hënën, ndërsa vendi përballet…

Shpërthim në një fabrikë franceze, ka të plagosur

Disa persona janë lënduar në shpërthimin e sotëm në fabrikën ushtarake të eksplozivëve dhe karburantit të kompanisë Eurenco në Bergerac…

Rritja e trafikut, kolonat në Francë arrijnë deri mbi 800 kilometra

Rritja e trafikut për shkak të festave vjetore ka sjellë turma të mëdha në Francë të shtunën, veçanërisht në rrugët…

​Vala e të nxehtit: Paralajmërime për “apokalipsin e të nxehtit” në Francë

Franca perëndimore po përballet me një “apokalips të të nxehtit”, kanë thënë ekspertët, pasi temperaturat ekstreme vazhdojnë të godasin pjesën…

Ambasadorja franceze jep sinjale pozitive për liberalizimin e vizave

​Ambasadorja e Francës në Kosovë, Marie-Christine Butel, ka dhënë sinjale pozitive për liberalizimin e vizave për Kosovën. Me rastin e…

​Njësia e Gardës Kombëtare të Bullgarisë kryeson Paradën Ushtarake në Ditën e Bastiljes në Paris

Njësia e Gardës Kombëtare të Bullgarisë udhëhoqi paradën e trupave të këmbësorisë për Ditën e Bastiljes, e organizuar si pjesë…