Finlanda do të ndërtojë një gardh në kufirin me Rusinë

Qeveria finlandeze propozoi sot ndërtimin e një gardh përgjatë pjesëve të kufirit të Finlandës me Rusinë për 139 milionë euro,…

Finlandës i duhen 50.000 emigrantë në vit deri 2050 për të plotësuar vendet e lira të punës

Finlanda ka nevojë për mbi 50.000 emigrantë në vit deri në vitin 2050 për të plotësuar vendet e lira të…

Stoltenberg: Finlanda dhe Suedia duhet të lejohen të bashkohen me NATO-n

Finlanda dhe Suedia kanë përmbushur kushtet e dakordësuar me Turqinë në qershor dhe duhet të lejohen të bashkohen me aleancën…

Murati priti ambasadorin e Finlandës, shprehen të përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka pritur në takim ambasadorin e ri të Finlandës në Kosovë, Matti…

​Në pritje të nënshkrimeve të Turqisë dhe Hungarisë për zgjerimin e NATO-s

Finlanda dhe Suedia janë duke iu afruar anëtarësimit në NATO, pasi 28 prej 30 vendeve anëtare tani kanë ratifikuar protokollet…

Finlanda pezullon trafikun hekurudhor të mallrave drejt Rusisë

Kompania shtetërore finlandeze hekurudhore “VR Group” do të ndalojë plotësisht transportin e mallrave në Rusi deri në fund të vitit.…

Inflacioni në Finlandë rritet në 8,1%

Inflacioni i çmimeve të konsumit në Finlandë ka vazhduar të rritet në shtator, i nxitur nga çmimet e larta të…

Bie numri i rusëve që po ikin në Finlandë pas kufizimit të vendosur

Numri i shtetasve rusë që hyjnë në Finlandë ka rënë ndjeshëm që nga hyrja në fuqi e kufizimeve të reja…

​Finlanda mbyll kufirin për turistët rusë

Finlanda po mbyll kufirin e saj për turistët rusë nga e premtja – fqinji i fundit i Moskës në BE…

Finlanda mbyll autostradën për shkak të stërvitjes së avionëve luftarakë

Finlanda ka mbyllur një pjesë të njërës prej autostradave të saj kryesore për pesë ditë për herë të parë në…