Kosova nikoqire e FIBA Evropianit U16

Krerët e FIBA Evropës kanë përzgjedhur Kosovën si nikoqire të Kampionatit Evropian për grupmoshat U16 të Divizionit C. FIBA Evropa…

Dardanët nuk ndalen, fitorja e katër radhazi

Kosova ka shënuar fitoren e katërt radhazi në FIBA European Challenger, duke mundur Shqipërinë 103:46 (24:11, 25:16, 25:12, 29:7). Kosova…

Katër vjet nga suksesi më i madh i Kosovës në basketboll

Më 19 gusht 2017, Kosova kishte arritur një sukses të jashtëzakonshëm në basketboll. Basketbollistët e Kosovës me fitoren 75:69 ndaj…

​Fillon sot FIBA European Challenger, këta janë rivalët e Kosovës dhe Shqipërisë

Sot fillon FIBA European Challenger për U16 te meshkujt, që zhvillohet nga 16 deri më 21 gusht në Prishtinë. Kombëtaret…

FIBA European Challengers, Kosova-Shqipëria takohen më 3 gusht

Basketbollistët e Kosovës U18, meshkujt, sot kanë udhëtuar drejt Tiranës, ku do të zhvillohet FIBA European Challengers nga 3 deri…

Kosova do të përballet me Luksemburgun në FIBA European Challengers

Kombëtarja e Kosovës në basketboll për grup-moshat U20 do të garojë për vendet 5 deri në 8 në kuadër të…

Kosova mposhtet nga Hungaria në FIBA European Challengers

Kombëtarja e Kosovës në basketboll ka pësuar humbje të thellë me rezultat 46:92 kundër asaj të Hungarisë, takim ky që…

​6 vjet nga pranimi i Kosovës në FIBA

Më 13 mars 2015, Federata e Basketbollit e Kosovës u bë anëtarja e 215-të e FIBA-s. Dyert për pranim të…

​Basketboll, Kosova përballë dy ndeshjeve vendimtare

Kombëtarja e Kosovës në basketboll është përball dy sfidave vendimtare.. Basketbollistët e Kosovës nga 9 Shkurti kanë filluar përgatitjet, ndërsa…

FIBA përgëzon Fetahun për punën e bërë në hartimin e Planit Strategjik të FBK-së 2021-2025

Sekretari i Përgjithshëm i FIBA Botës, Andreas Zagklis nëpërmjet një letre dërguar Kryetarit të Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK),…