Osmani zotohet se do të jetë zëri i viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë

Nëpërmjet artit e pikturës të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës kanë treguar për dhimbjen dhe stigmën me të cilin…

​Kërkohet trajtimi i personave më çrregullime mendore në institucionet korrektuese

Gjatë vitit 2021 Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarave të Torturës(QKRMT) në bazë të konferencës  vjetore për “Të drejtat…

​Dënimi i Vukotiq riktheu shpresat për drejtësi te viktimat e dhunës seksuale

Historik po konsiderohet viti që shkoi për vendosjen e drejtësisë për të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës së fundit.…

​Mungesa e kategorizimit efikas të të dënuarve, problem thelbësor i drejtësisë në Kosovë

Mungesa e kategorizimit efikas të të dënuarve është një nga problemet kryesore me të cilat përballet sistemi i drejtësisë në…

EKSKLUZIVE / Viktima e Vukotiq rrëfen tmerrin: Humba dy fëmijë pas aktit, kam vuajtur shumë (VIDEO)

Zoran Vukotiq u dënua sot me 10 vjet burgim, i akuzuar për kryerjen e krimit të dhunës seksuale gjatë luftës…

“Përtej dhimbjes, drejt guximit”- QKRMT publikon librin me rrëfime të burrave të mbijetuar

Tash e më shumë se dy dekada, mbi supet e tyre po mbajnë sfidën më të madhe në jetë. Traumat…

“Bëhu Zëri Im”, platforma që synon fuqizimin e të mbijetuarve të dhunës seksuale në nivel ndërkombëtar

Dokumentimi i rasteve të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, përfaqësimi i interesave të të mbijetuarve të dhunës seksuale dhe…

​Rushiti: Vetëm me tre prokurorë nuk mund të dëshmohen krimet e luftës

Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) ka publikuar sot raportin-“E drejta për të vërtetën-viktimat pa emër”.…

Vjosa Osmani: 14 prilli do të jetë ditë e shënuar për të Mbijetuarit e Dhunës Seksuale

Më 14 prill të vitit 1999 Vasfije Krasniqi u dhunua nga forcat serbe. Për çka Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani…