​Edhe Kosova rrezikon të preket nga fruthi, bëhet thirrje për vaksinim të fëmijëve

Përkundër që në Kosovë ende nuk ka asnjë rast të prekur dhe as të dyshuar me sëmundjen e fruthit, ekziston…

Belgjika ndalon përdorimin e TikTok-ut në pajisjet qeveritare

​Qeveria e Belgjikës ka ndaluar platformën kineze të mediave sociale TikTok në kompjuterët dhe pajisjet celulare të përdorura nga zyrtarët…

Vendet evropiane që thyen rekordet e temperaturave në vitin 2022

Vendet evropiane thyen rekorde të temperaturave në vitin 2022, pasi kontinenti regjistroi verën e tij më të nxehtë ndonjëherë, tregon…

​Fabrika “Relux” gjatë 2022-ës eksportoi 70% të prodhimeve vendore në Evropë

Fabrika “Relux” vitin që lamë pas ka eksportuar rreth 70 përqind të prodhimeve të saj. Përkundër sfidave, ajo ka arritur…

Satelitët tregojnë se Evropa po goditet nga valë e të nxehtit gjatë dimrit

Evropa hyri në vitin 2023 me atë që meteorologët e përshkrujnë si valën më intensive “të ngrohjes” të dimrit në…

Musliu: Evropa, nuk po e sheh Putinin prapa Vuçiqit

Eksperti i sigurisë, Agim Musliu, duke komentuar vendosjen e barrikadave në veri të vendit, i ka krahasuar ato me lojë…

Evropa testoi raketën e saj të parë komerciale, por ajo nuk shkoi siç ishte planifikuar

Misioni i parë tregtar i raketës Vega-C të Evropës rezultoi i pasuksesshëm menjëherë pas lëshimit nga Guiana Franceze të martën.…

Kurti: Kosova do të bëhet anëtare kuptimplote në Bashkimin Evropian, Serbia nuk do të mund të na pengojë

Disa ditë pasi kryeministri Kurti ka dorëzuar kërkesën zyrtare të Republikës së Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian, sot ka…

Bloomberg: Evropa humbi një trilion dollarë për shkak të krizës energjetike, do të jetë edhe më keq

Kompania amerikane Bloomberg publikoi sot llogaritjen e saj, sipas së cilës Evropa ka humbur rreth një trilion dollarë që nga…

Kejtlin Gjata çon Shqipërinë në Junior Eurovision Song Contest

“Pakëz diell” e Kejtlin Gjatas është kënga që do përfaqësojë Shqipërinë në “Junior Eurovision Song Contest 2022” në Yerevan të…