Raporti i EULEX-it: Vazhdojnë ngecjet në rastet e korrupsionit të profilit të lartë

Mjetet e disponueshme për luftimin e korrupsionit nuk shfrytëzohen mjaftueshëm, prandaj edhe shumë raste të korrupsionit të profilit të lartë…

Haxhiu: Do të adresojmë problemet që të burgosurit të trajtohen me dinjitet

“Ndryshimi”, është titulli i filmit që shpërfaq historinë e një të riu që bie pre e një mashtruesi dhe i…

EULEX përkujton 24 të rënët në veri të Mitrovicës

Një delegacion i EULEX-it nga bëri nderime për 24 gratë dhe burrat që humbën jetën tragjikisht më 12 nëntor 1999,…

EULEX jep detaje për përforcimin e njësitit policor

Misioni i BE-së për Sundimin e Ligjit, EULEX-i dje ka përforcuar Njësinë Policore të Specializuar të tij me një njësi…

Trupa shtesë për njësitin policor të EULEX-it, Borrell: Garanci për stabilitetin

​Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, konfirmoi se në Kosovë kanë mbërritur një kontingjent i…

Ekskluzive: Serbët me plan për sulm ndaj KFOR-it dhe EULEX-it

Serbia përmes strukturave të saj ka planifikuar eskalimin e situatës së sigurisë në veri të vendit tonë. Në kuadër të…

​Mbillen rreth 40 fidanë në hapësirat e Qendrës së Studentëve

Rreth 40 fidanë janë mbjell në Kampusin e Qendrës së Studentëve nga Misioni i Bashkimit Evropian (EULEX). Nga ky mision…

U.d. kryeprokurori i Shtetit dhe shefi i EULEX-it flasin për sundimin e ligjit

Ushtruesi i detyrës së kryeprokurorit të Shtetit Besim Kelmendi priti sot në takim shefin e EULEX-i Lars-Gunnar Wigemark, me të…

Sallahu: Njësia Korrektuese e EULEX-it është partner i rëndësishëm për avancimin e shërbimeve të ShKK-së

Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu ka thënë se njësia korrektuese e EULEX-it ka kontribuar për rritjen e efikasitetit të Shërbimit…

Nëntë vjet nga vrasja e policit të EULEX-it

Para nëntë vjetësh një pjesëtar i misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit, është vrarë në veriun e Kosovës.…