Lajçak dhe Escobar takohen për të koordinuar hapat për takimin e radhës

 Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, dhe i dërguari i posaçëm i Washingtonit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar,…

Deputetët e VV-së pas deklaratave të Chollet dhe Escobar: Zajednica nuk kalon

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë reaguar pas publikimit të një vështrimi të përbashkët të këshilltarit të Departamentit të Shtetit, Derek…

Shaip Kamberi letër Escobarit: Në dialog të përfshihet edhe Lugina e Preshevës

Përfaqësuesi i vetëm shqiptar në Parlamentin e Serbisë, deputeti Shaip Kamberi, i ka shkruar një letër të dërguarit special të…

Escobar, Lajçak dhe këshilltarët e lartë fillojnë takimin me Kurtin

Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti i kanë shkuar në takim një delegacion i zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian dhe…

​Escobar e Lajçak në Prishtinë për të takuar Kurtin

Pesë ndërkombëtarë do të qëndrojnë paraditen e sotme (e premte) në Prishtinë në kuadër të përpjekjeve të vazhdueshme për të…

Chollet në takim me gazetarët kosovarë: Asociacioni, çështje urgjente

Njeriu i dytë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet dhe njëherësh këshillatar i lartë Derek Chollet ka bërë thirrje…

Escobar takohet me Listën Serbe

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe ambasadori amerikan në Kosovë,…

Escobar: Fola me Presidenten për modelet e Asociacionit, Kosova duhet ti zbatojë

Gabriel Escobar – i dërguari i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, ka deklaruar se ShBA-të…

Përfundon takimi i Escobar me liderët opozitarë

Takimi i emisarit special amerikan, Gabriel Escobar, me liderët opozitarë, ka përfunduar. Ky takim vie pasi Escobar pati takim edhe…