Kosovës dhe Shqipërisë u bëhet thirrje për bashkim të tregjeve të energjisë

Kriza globale dhe ngritja e çmimit të energjisë elektrike, shtron nevojën për bashkimin energjetik Kosovë- Shqipëri për të arritur një…

Protestojnë punëtorët e “Ferronikel”-it

Sot ora 11:30 në Prishtinë, nën organizimin e Sindikatës së Pavarur të Punëtorëve, punëtorët e kompanisë “NewCo Ferronikeli” do të…

Deklarohen nga “Ferronikeli”: Ngritja e çmimit të energjisë na bëri që të ndërpresim punën

Përshkak të rritjes së çmimit të energjisë elektrike në tregjet evropiane dhe krizës globale,”Ferronikeli” ka ndërpre punën. Nga kjo kompani…

“Çmimi aktual i energjisë për familjarët nën kosto”, Rama: Ne nuk e prodhojmë sasinë e energjisë që konsumojmë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama iu është përgjigjur disa komenteve në rrjetet sociale që shprehnin shqetësimin në lidhje me paralajmërimet…

​Bislimi: Serbia është pajtuar për hapje të arkivave, përfshirë edhe ato për UÇK-në

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka deklaruar se Serbia është pajtuar në parim që të hapen të gjitha arkivat, përfshirë…

Si të rrisni nivelet e energjisë gjatë ditës?

Keni hetuar rënie të energjisë kohët e fundit dhe keni menduar se nuk do të jeni në gjendje ta kaloni…

Kërkohet që Kuvendi ta trajtoj rregullimin e tregut të energjisë dhe pasojat e shkaktuara nga pandemia tek bizneset

Rregullimi i tregut të energjisë, ligji i naftës dhe pasojat e shkaktuara nga pandemia tek bizneset duhet të trajtohen në…

​Bizneset kundërshtojnë liberalizimin e tregut të energjisë, kërkohet rishqyrtim i bazës ligjore

Bizneset e Kosovës po e kundërshtojnë liberalizimin e tregut të energjisë elektrike, i cili sipas tyre sjellë rritje të kostos…

Ben Meir: Kosova të adresojë të metat e saj

Profesori amerikan dhe njohësi i çështjeve të Ballkanit Perëndimor, Alon Ben Meir, në një shkrim të tij thotë se Kosova…

KEK, në ballë të përpjekjeve për prodhim të pandërprerë të energjisë

Korporata Energjetike e Kosovës wshtw në mesin e institucioneve që janë në ballë të përpjekjeve në kohën e gjendjes emergjente…