Konstituohet komisioni hetimor për energjinë

Është konsistuar komisioni hetimor parlamentar për menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Kosovës. Në mbledhjen e parë, kryetari i…

KEK-u anulon konkursin për të cilin u akuzua për nepotizëm

Kryeshefi ekzekutiv i Korporatës Energjetike të Kosovës, Nagip Krasniqi, ka marrë vendim për anulimin e punësimit për  127 pozita të…

Granholm: SHBA po punon në strategjinë për uraniumit, s’ka më para për energjinë ruse

Sekretarja amerikane e Energjisë, Jennifer Granholm njoftoi sot se Shtetet e Bashkuara po punojnë për një strategji që do të…

Arrihet dakordim për krijimin e dy komisioneve hetimore për energjinë elektrike

Pas tensioneve që u krijuan në Kuvendin e Kosovës, opozita dhe pozita janë dakorduar për krijimin e dy komisioneve hetimore…

Polonia bën thirrje për sanksione ndaj energjisë ruse

Ministrja e Klimës e Polonisë Anna Moskwa ka bërë sot thirrje për sanksione të menjëhershme ndaj naftës dhe gazit rus.…

PDK kërkon formimin e komisionit hetimor për energjinë

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) në seancën e sotme plenare kërkoi formimin e komisionit hetimor për krizën energjetike. Deputeti Ferat…

VV procedon kërkesën me 40 nënshkrime për formimin e Komisionit hetimor për energjinë

Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje ka proceduar në Kuvend 40 nënshkrime për formimin e Komisionit hetimor për sektorin e energjisë…

Lufta e Rusisë në Ukrainë vë në udhëkryq tranzicionin global të energjisë

Pushtimi rus i Ukrainës po përmbys tranzicionin global larg nga karburantet fosile në luftën kundër ndryshimeve klimatike. Lufta po ngadalëson…

Opozita mbledh 40 nënshkrime për komisionin hetimor për çështjet me energjinë dhe punësimet në KEK

Partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës i kanë mbledhur 40 nënshkrime për themelimin e një komisioni hetimor për siç kanë…

​Haradinaj fton prokurorinë të hetojë faturat e energjisë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj i ka bërë thirrje Prokurorisë që të hetojë siç tha…